Hrubá síla a rychlost, na to sází podle policie čím dál víc zlodějů

Nahrávám video
Události: Podle policie sází zloději na hrubou sílu a rychlost
Zdroj: ČT24

Každých pětadvacet minut dojde k jednomu vloupání. Podle policie jde někdy zloděj najisto, třeba když oběť sdílí na sociální síti fotografie z dovolené. Jindy rozhodne náhoda podle toho, jaký cíl vyhodnotí zloděj jako nejsnazší. Teď ale podle policie převládají rychlé akce. Od těch může zloděje odradit dobré zabezpečení.

Způsoby, jakými se zloději dostávají do bytů, studují policisté ve svém vzdělávacím centru. „Převládá trend, že pachatelé nemají znalost systémů a překonávají je hrubou silou,“ říká Jan Kubánek, vrchní komisař Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. 

Zloději často míří na byty a rodinné domy, ve městech spoléhají na anonymitu. „Obyvatelé domů ve městech se nezajímají o lidi, se kterými se potkávají v domě. Ani neregistrují nějaký rámus,“ upozornil Kubánek.

Práci zlodějům ulehčují také konstrukce dveří bez bezpečnostních prvků. K jejich zdolání není potřeba složitý scénář ani nářadí, dovnitř se dá dostat i za pomoci hasicího přístroje, kterým se dveře vylomí.

„Obyčejné dřevěné jádro, standardní klika, žádná bezpečnostní vložka, navíc úplně nesedí? Zloděj má grif, je to o jedné dobře mířené ráně, maximálně dvou,“ tvrdí Jaroslav Pecka, obchodní ředitel společnosti Next, která prodává bezpečnostní dveře.

Rodinné domy mají citlivých míst víc. Jaká to jsou a jak s nimi naložit, radí třeba aplikace Zabezpečte se. „Jedna z největších slabin je zabezpečení oken. V současné době použijeme bezpečností kličku a fólii. Tím nahradíme třeba v přízemí mříže, se kterými mají problémy hasiči,“ radí vrchní komisař Kubánek. 

V odlehlých oblastech navíc zloději pracují podle policistů odlišně: svůj cíl si tam častěji předem vytipují. Majitelům domů nejen na odlehlých místech policie proto radí, aby dobře zamykali dveře a zavírali okna. A pokud nejsou doma, nechali rozsvícené světlo, které by mělo lupiče odradit.

Gang z Jesenice zatím policie nechytila

Do povědomí se v uplynulých týdnech dostala série vloupání do 123 rodinných domů ve středních Čechách. Zloději si odnášeli hotovost a cennosti hlavně v období Vánoc a Silvestra, nejčastěji mezi 16. a 22. hodinou. Nezastavily je kamery, alarm ani vysoký plot – a dokonce ani přítomnost majitelů v domě. Po Novém roce tam policie další podobné případy nezaznamenala, možná proto, že byl případ medializován.

Gang ale ještě policie nedopadla, přestože na případ nasadila speciální tým. „Byť máme horkou stopu, tak jim stačí jen pár minut na to, aby nám zmizeli,“ přiznal začátkem ledna náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí.

V ulicích lokalit, kde se kradlo nejčastěji, stále zůstává víc policistů. Jednou z nich je Osnice u Jesenice. Ulicemi tam projíždí najatá bezpečnostní agentura, v noci tam hlídkují i místní. „Za město připravujeme nové kamerové body v Horních Jirčanech a Osnici a posilujeme vizibilitu kamer,“ slibuje místostarosta Jesenice Martin Kuruc (ODS).

Podobný případ na jihu Moravy

Problémy s krádežemi mají taky v asi třítisícových Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, kde se zloději pokusili vykrást několik rodinných domů. Ve dvou případech se jim to podařilo. V obci přitom dlouho k trestným činům nedocházelo, to se ale změnilo v posledních dvou měsících. 

Také odsud si zloději odnesli především šperky a hotovost. Škoda se zatím vyšplhala na několik desítek tisíc. „Odjeli jsme jenom na Silvestra k mým rodičům, odjížděli jsme večer, vraceli jsme se ráno. Během dopoledne mi volala sousedka, že se u nás v domě něco přihodilo, měli jsme otevřené dveře, otevřenou branku,“ popsala jedna z obětí Lucie Červená. 

K pokusům o další vloupání došlo v okrajových částech obce. „Okamžitě jsme občany varovali na Facebooku, na webových stránkách obce a také v hlášení rozhlasu,“ uvedla starostka Dolních Bojanovic Eva Rajchmannová (KDU-ČSL). 

Ani tady zatím policisté pachatele neodhalili. „Zareagovali jsme zvýšeným počtem kontrol a namátkovým zajížděním našich hlídek do těchto lokalit,“ potvrdil policejní mluvčí a preventista z Hodonína Petr Zámečník.

Zloději se často zaměřují také na garáže a společné prostory v bytových domech. Taková vloupání řeší policisté denně. Například na Královéhradecku loni zadrželi muže, který vykradl desítky sklepů a šedesátce lidí způsobil škodu za víc než 400 tisíc korun. 

Například v Pardubicích majitelé ročně nahlásí krádež asi tří stovek jízdních kol. Některá se dohledat nepodaří, jiná se majitelům vrátí, případně skončí ve skladu magistrátu. Město je po čase vydraží. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoČína nás vydírá, říká Farský. My nepodlézáme, brání se Červený

„Chyba, která ublíží českému průmyslu,“ hodnotí europoslanec Jan Farský (STAN) rozhodnutí neposkytnout předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) vládní speciál k cestě na Tchaj-wan. „Zatímco Tchaj-wan nás nevydírá, tak Čína nás vydírá,“ dodal. „My (Číně) nepodlézáme,“ deklaroval ministr životního prostředí Igor Červený. Podle něj by Česko nemělo své obchodní partnery moralizovat. „Nejsme OSN, nám tato role nepřísluší,“ míní. V Duelu ČT24 moderovaném Terezou Kručinskou oba politici dále hovořili například o Pařížské dohodě, energetice, závislosti na surovinách či výrocích poslance Filipa Turka (za Motoristy).
před 6 hhodinami

VideoVýběr policistů do elitního týmu URNA. Pekelný týden natáčel štáb ČT

Útvar rychlého nasazení neboli URNA – elitní policejní tým určený k zásahům proti teroristům, únoscům a organizovaným zločineckým skupinám působí v Česku právě 45 let. Operuje i v cizině a je součástí protiteroristických jednotek Evropské unie. Zejména odstřelovači patří ke špičkám v oboru a učí se od nich i zahraniční kolegové. Zásadní roli hrají vyjednávači, a to i při pátrání po Češích v zahraničí. Zapojili se do případů uneseného muže v Libyi nebo dvou dívek v Pákistánu.
před 8 hhodinami

ETS je obchod s uměle vytvořenou komoditou, míní Gavor. Emise jsou realita, říká Svárovská

„Věřím, že se dožiju dne, kdy budou zrušeny emisní povolenky,“ řekl v Nedělní debatě ČT předseda Svobodných Libor Vondráček z poslaneckého klubu SPD. Analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor je názoru, že systém sice není nastavený ideálně, ale zrušit se nedá. Podle spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské z klubu Pirátů Zelená dohoda prochází změnami. „Potřebujeme ji měnit i ve smyslu podpory průmyslu,“ podotkla. Debatu o emisních povolenkách moderoval Lukáš Dolanský.
před 8 hhodinami

Soud uvalil další vazbu za žhářský útok v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby cizince zadrženého v Bulharsku, který je obviněný z teroristického útoku na výrobní halu zbrojovky LPP Holding. Proti vazbě muž podal stížnost. V souvislosti s tímto případem policie dosud zadržela deset lidí. Všem hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Řekl to státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Richter a soudce Karel Gobernac.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nová pražská nemocnice bude podle Babiše vojenská

Nemocnice, kterou chce stát vybudovat v pražských Letňanech, bude vojenská. Bude mít několik podzemních podlaží a bude možné je proměnit v krizový štáb. Na síti X to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Před odletem do Ázerbájdžánu poté dal rozhodnutí do souvislosti se závazkem dvouprocentních výdajů na obranu, který Česko jako člen NATO má.
před 12 hhodinami

Nový zákon podle Fialy zrychlí reakci na krize. Vláda se bojí žalob, míní Skopeček

Nový zákon o regulaci cen paliv umožní rychlejší a flexibilnější reakce na krizové situace, řekl v Nedělní debatě předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vláda se chce vyhnout žalobám, oponoval místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara mělo být opatření mírnější. Debatu vedl Lukáš Dolanský.
před 13 hhodinami

Rozpočet pro ČT a ČRo může oproti návrhu nového financování ještě vzrůst, řekl Klempíř

Úpravy v návrhu zákona o médiích veřejné služby by se mohly týkat i částek, s kterými se počítá pro rozpočty České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), připustil v Nedělní debatě ČT ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). „Je to otázka diskuse,“ řekl s odkazem na připomínkové řízení k návrhu. Text dokumentu byl odborníky i veřejností široce kritizován pro neúplnost. Klempíř odmítl, že by návrh byl paskvilem, a prohlásil, že vznikl v právním oddělení ministerstva kultury. Rozhovor s šéfem resortu vedl moderátor Lukáš Dolanský.
před 14 hhodinami

Česko letos podle NATO nesplní závazek dvou procent HDP na obranu, řekl Babiš

Česko letos podle hodnocení Severoatlantické aliance (NATO) nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle hodnocení NATO budou obranné výdaje činit 1,78 procenta HDP, řekl v neděli ve videu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Závazek podle něj nesplnila loni ani bývalá vláda Petra Fialy (ODS), protože NATO uznalo obranné výdaje ve výši 1,85 procenta HDP. Fiala nicméně v reakci na to uvedl, že Česko loni podle aktuální zprávy generálního tajemníka NATO své závazky splnilo. Bývalá ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že Babiš zase lže.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...