Exdetektiv Vokál se brání podmínce za vyzrazení razie v kauze Vidkun. Podal odvolání

Bývalý detektiv Luděk Vokál nesouhlasí s podmíněným trestem za vyzrazení policejní razie v kauze Vidkun. Proti nepravomocnému rozsudku podal odvolání. Informaci ČT potvrdila soudkyně Jana Humeni z Obvodního soudu pro Prahu 5. Městský soud v Praze se tak případem bude zabývat už potřetí. Všechny předchozí rozsudky obvodního soudu totiž zrušil. Za zneužití pravomoci Vokálovi hrozí až pětileté vězení, bývalý detektiv však svou vinu odmítá.

„Odvolání podal obžalovaný Luděk Vokál,“ uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 Jana Humeni, která o podmínce v září rozhodla. Někdejšímu policistovi tak už podruhé nepravomocně uložila podmíněný trest vězení 13 měsíců se zkušební dobou dva a půl roku a zákaz činnosti u policie na 16 měsíců. Bývalý detektiv ale s trestem nesouhlasí.

Vokál se podle soudu dopustil zneužití pravomoci úřední osoby. Obžaloba tvrdí, že prozradil podnikateli Albinu Arifovičovi, se kterým udržoval přátelské kontakty, že policie bude zasahovat v kauze Vidkun.

Podnikateli podle státního zástupce zaslal Vokál prostřednictvím aplikace Viber zprávu: „Už je pozdě, už s tím nic neuděláme, zbytek ústně.“ Na dotaz podnikatele, o co jde, mu údajně odepsal, že o něj ani o Arifoviče nejde.

Na otázku, jestli se má podnikatel připravit na útok ze strany tehdejšího policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), mu Vokál, který v té době byl jedním z vysokých důstojníků ÚOOZ, podle obžaloby odpověděl, že ne.

Rozsudek nyní už potřetí přezkoumá pražský městský soud, který předchozí dva rozsudky obvodního soudu zrušil. Obvodní soud pro Prahu 5 nejdříve v lednu 2019 Vokála osvobodil, protože žalovaný skutek podle soudu nebyl trestným činem. Po zásahu městského soudu ale verdikt upravil na podmíněný trest. I ten ale městský soud letos v červnu v neveřejném zasedání opět zrušil.

V Kauze Vidkun čelí obžalobě bývalý hejtman i policejní náměstek

Olomoucká korupční kauza Vidkun už rovněž mezitím skončila u soudu. Týká se vynášení informací z policejních spisů. Obžalováni jsou bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), vlivný podnikatel Ivan Kyselý, někdejší olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Vokál společně s Arifovičem figuruje jako obžalovaný i v další kauze, kdy podle spisu exdetektiv v letech 2010 až 2015 dávat Arifovičovi informace z živých spisů o šéfovi ČEZu Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Obžalobu týkající se mimo jiné i korupce podal státní zástupce v březnu, hlavní líčení začalo koncem srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 2 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 9 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 15 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:25
Načítání...