Do Prahy přijede Gorbačov. Po sedmnácti letech

Poslední vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov za čtrnáct dní navštíví Prahu, bude se jednat o jeho první oficiální návštěvu české metropole po sedmnácti letech. Na programu má účast na mezinárodní konferenci o evropské bezpečnosti a Rusku, setká se také s prezidentem Milošem Zemanem.

Konference „Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evropská bezpečnost a Rusko“ se koná 16. až 18. září, a to přímo z iniciativy někdejšího sovětského prezidenta. Vedle Nadace M. Gorbačova ji organizují Fondazione Italiani a Nadace Železná opona ve spolupráci s Evropským hnutím v ČR. Za českou stranu je mezi hlavními organizátory novinář Milan Syruček a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Gorbačov v první den konání konference pokřtí Syručkovu knihu „Michail Gorbačov - Uchránil Prahu před krveprolitím?“, k níž bývalý sovětský vůdce napsal úvod. Na shromáždění bude mít úvodní projev a na závěr připravuje i setkání s tiskem. „Bude také přijat prezidentem republiky v neděli (18. září) v Lánech,“ uvedl Syruček.

Další setkání podle Syručka zatím v plánu nejsou, bližší informace o shromáždění a programu Gorbačovovy návštěvy chtějí organizátoři představit médiím 8. září na tiskové konferenci v Praze.

Poslední návštěva? Karlovy Vary, 2002

Poprvé byl Gorbačov, který letos oslavil pětaosmdesáté narozeniny, oficiálně v tehdejším Československu podle Syručka v roce 1969. Zatím poslední oficiální návštěva se uskutečnila roku 1999, kdy Gorbačov převzal spolu s dalšími světovými státníky od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva. Poté Česko ještě navštívil soukromě v roce 2002 kvůli léčebnému pobytu v Karlových Varech.

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se ale rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Až později Gorbačov přiznal, že reformovat ani nešel. Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu (a vysloužil si familiární přezdívku Gorby), mnoho Rusů mu ale nemůže dodnes zapomenout rozpad Sovětského svazu.