Do Čech se vžene silný vítr, na hory přivane i nový sníh

Meteorologové varují před silným větrem, který má podle předpovědi ve čtvrtek foukat na území Čech. V nárazech může dosahovat rychlosti sedmdesáti kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů za hodinu – a připadne zde až patnáct centimetrů nového sněhu.

Silný západní až jihozápadní vítr se do Česka postupně rozšíří od západu. Výstraha meteorologů platí od 6:00 pro Prahu i všechny další české kraje, s výjimkou Jindřichohradecka na jihu Čech a také Chrudimska a Svitavska v Pardubickém kraji. K večeru má vítr slábnout.

Lidé by podle meteorologů měli proti větru zabezpečit okna, dveře, skleníky a stavební jeřáby, pozor by si měli dávat řidiči. Na horách mají lidé omezit zejména hřebenové túry; kromě větru se zde totiž objeví i sněžení.

„Na horách do čtvrtečního večera napadne pět až patnáct centimetrů nového sněhu, v kombinaci se silným větrem se proto budou místy tvořit sněhové jazyky,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Silný vítr Česko zasáhl naposledy v pátek, vichřice působila škody v lesích a energetická společnost ČEZ kvůli ní vyhlásila kalamitní stav v osmnácti okresech.