Do března budou teploty kolem nuly, hory zasype sníh

Praha - Jarní počasí, které panovalo v posledních dnech, o tomto víkendu skončí. Obloha se na mnoho dní zatáhne a ochladí se. Až do března bude pršet, na horách pak sněžit. Denní teploty vystoupají nejvýš pár stupňů nad nulu, v noci budou mrazy. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Celkově by měly být následující čtyři týdny teplotně i srážkově průměrné. Meteorologové dnes zároveň vydali varování pro řidiče i chodce před náledím, které se v Česku bude tvořit zejména v noci na sobotu.

Česko v pátek zasáhnou přeháňky a v noci na sobotu teplota klesne pod bod mrazu. Varování před náledím platí od sobotní půlnoci až do sobotního poledne. Meteorologové lidem doporučují, aby v tuto dobu omezili jízdy autem, případně aby jezdili velmi opatrně a sledovali dopravní zpravodajství.

Příští týden bude ve znamení deště, na horách ale budou srážky sněhové. Krátce by se mohlo vyčasit až kolem 20. února. Mrazy sice přes den nehrozí, rtuť teploměru ale odpoledne nepřekročí šest stupňů Celsia. V noci pak může přituhnout na minus šest, při vyjasnění až na minus deset stupňů.

Výrazné zlepšení nepřinese ani počasí na konci února. „Oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami, na horách srážky většinou sněhové,“ hlásí meteorologové s tím, že sluneční paprsky se objeví jen přechodně. Přes den se může oteplit až na osm stupňů, nejnižší noční teploty klesnou k minus šesti, při jasné mrazivé noci až k minus deseti stupňům Celsia.

Březen, za kamna vlezem

Pranostika „březen, za kamna vlezem“ se letos nejspíš vyplní, chladné počasí bude minimálně v první březnové dekádě. Přes den se budou nejvyšší teploty pohybovat mezi minus dvěma až plus čtyřmi stupni Celsia, v noci se pak ochladí až na minus deset stupňů. Obloha stále zůstane zamračená, sněžení se vedle horských oblastí vyskytne i v nížinách.

  • Zima autor: Jaroslav Hodík, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2012/201161.jpg
  • Zima autor: Jaroslav Hodík, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2012/201158.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Krapinec odstoupil z čela Českých drah

Generální ředitel a předseda představenstva Českých drah (ČD) Michal Krapinec ve středu odstoupil z čela státního dopravce, ve funkci skončí ke konci srpna. Od září ho nahradí dosavadní vrchní ředitelka sekce ekonomické a infrastrukturní na ministerstvu dopravy Lenka Hamplová, informoval po jednání dozorčí rady společnosti její místopředseda Dan Ťok. Hamplová bude podle dostupných historických pramenů první ženou v čele celostátních státních drah na českém území od vzniku Československa v roce 1918.
14:26Aktualizovánopřed 47 mminutami

Sněmovna přehlasovala prezidentovo veto rozpočtové novely

Poslanci definitivně schválili vládní novelu k veřejným rozpočtům. Zvrátili tak veto prezidenta Petra Pavla, podle nějž ohrožuje udržitelnost veřejných financí a oslabuje poslaneckou kontrolu. Vládní koalice nevyslyšela obavy opozice z přehnaného utrácení a růstu státního dluhu. Opoziční lídři následně potvrdili, že hodlají napadnout novelu u Ústavního soudu.
03:22Aktualizovánopřed 48 mminutami

Odbory veřejné sféry souhlasí s vládním návrhem na změnu platových tabulek

Odbory veřejné sféry podpořily vládní návrh na změnu platových tabulek. Po jejich přenastavení pak chtějí s kabinetem ještě vyjednávat o přidání pro příští rok. Po jednání předáků svazů veřejného sektoru to sdělili předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a šéf svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Podle návrhu by žádný z tarifů neměl být pod minimální mzdou či zaručeným platem. Spolu s nejnižším výdělkem by se pak částky pravidelně valorizovaly.
před 2 hhodinami

Mexičan, o něhož usilují USA, nabízel českému soudu kauci milion eur

Jeden ze dvou Mexičanů, kteří v české vazbě čekají na vydávací řízení do USA, za sebe nabízel kauci milion eur (24,1 milionu korun). Justice peněžitou záruku nepřijala s odůvodněním, že by tyto peníze mohly pocházet z trestné činnosti či prostředí organizované zločinecké skupiny, uvedla mluvčí pražského vrchního soudu Eliška Duchková. USA se vydání dvojice zadržených domáhají pro drogovou a teroristickou kriminalitu, Mexičanům hrozí až doživotní trest.
před 2 hhodinami

Začíná kompletní oprava pražské Invalidovny, trvat by měla čtyři roky

V Praze byla zahájena kompletní obnova barokní Invalidovny za 2,15 miliardy korun. Půjde o dosud největší investici Národního památkového ústavu (NPÚ), stavbaři od projektu převzali symbolický klíč. Na volném pozemku v jižním úseku u historické části památky vybudují dvě moderní přístavby pro Pražský filharmonický sbor a technické zázemí. Veřejnost se má do obnovené Invalidovny poprvé podívat v roce 2030.
před 3 hhodinami

Soudy začínají rozhodovat o žalobách rolnického fondu na firmy z Agrofertu

Tři menší firmy z holdingu Agrofert by měly vracet dotace Podpůrnému garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF), rozhodly okresní soudy na základě platebního rozkazu. Celkem by mělo jít o necelý milion a půl korun. Firmy se brání a podaly proti rozhodnutí odpor. Soudy tak budou věc řešit znovu. Potvrdili to ČT mluvčí jednotlivých soudů. PGRLF vede obdobný spor ještě s dalšími 25 dceřinými firmami Agrofertu. Fond dotace vymáhá kvůli údajnému porušení zákona o střetu zájmů v letech 2017 až 2021, kdy byl Andrej Babiš (ANO) poprvé premiérem.
před 3 hhodinami

Ministerstvo porušilo práva SPD zařazením do zprávy o extremismu, rozhodl soud

Zařazením do zprávy o extremismu za druhou polovinu roku 2022 ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Rozsudek není pravomocný. Omluvu hnutí soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra rozsudek nebude komentovat, dokud neobdrží jeho písemné odůvodnění. Soud původně žalobu zamítl, rozsudek však loni v říjnu zrušil odvolací senát Městského soudu v Praze, který zároveň nařídil, aby věc projednal jiný soudce.
11:51Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Antimonopolní úřad uložil firmám O2 a Sherlog za kartel pokutu přes 280 milionů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 262,3 milionu korun firmě O2 Czech Republic a 18,4 milionu korun firmě Sherlog Technology za kartelovou dohodu při nabídce a prodeji služeb monitoringu aut a dalších dopravních prostředků a elektronických knih jízd. Sherlog se také nesmí půl roku účastnit veřejných zakázek. Rozhodnutí je nepravomocné. O2 s ním nesouhlasí, podá proti němu rozklad a případně se bude bránit soudní cestou.
10:44Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.