Dalík je po sedmi měsících volný, Nejvyšší soud nařídil jeho okamžité propuštění

Události: Nejvyšší soud nařídil okamžité propuštění Marka Dalíka (zdroj: ČT24)

Lobbista Marek Dalík je po sedmi měsících na svobodě, věznici ve Znojmě opustil v černém volvu se zatemněnými skly. Od loňského září si odpykával čtyřletý trest za pokus o podvod v kauze nákupu vozidel Pandur, Nejvyšší soud ale ve středu podle zjištění ČT nařídil jeho okamžité propuštění. Rozhodl totiž o dovolání lobbisty i žalobců.

„Dnes dopoledne na neveřejném jednání Nejvyššího soudu padlo rozhodnutí ve věci dvou dovolání – státního zástupce i samotného pana Marka Dalíka. Na základě tohoto rozhodnutí poté trestní senát vydal okamžitý příkaz k propuštění Marka Dalíka z výkonu trestu,“ potvrdil ČT mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Podrobnosti k rozhodnutí odmítl komentovat. Soud nyní vypracuje odůvodnění, má na to dvacet dnů. „Zhruba do měsíce pak bude celý spis předán, zpravidla to bývá prvoinstančnímu soudu. Ten bude obesílat účastníky řízení a seznámí je s rozhodnutím a odůvodněním, proč tak Nejvyšší soud rozhodl,“ popisuje Tomíček další postup.

Dalík opustil vězení ve voze Volvo s tmavými skly, s novináři nemluvil. Advokát Radek Šmerda, který se podílel na jeho obhajobě, řekl, že pro klienta přijel do Znojma jeho brněnský kolega-advokát. Měli domluveno, že auto vjede dovnitř do věznice. Dalík strávil ve vězení přes sedm měsíců.

Dalík nastoupil do vězení v září 2016
Zdroj: ČT24

Podle advokáta Radka Šmerdy Nejvyšší soud patrně zrušil rozsudek nad jeho klientem. Jiný důvod k okamžitému propuštění z výkonu trestu podle něj reálně v úvahu nepřipadá. Na papíře zatím ale advokát nic nemá a důvody nezná, bude čekat na písemné odůvodnění.

V úvahu připadá i varianta, že soud Marka Dalíka rovnou zprostil obvinění. Nebo mu mohl zmírnit trest například na podmíněný. Ve hře je také možnost, že měl Nejvyšší soud o předchozím rozsudku pochyby, a tak Dalíkovi pobyt ve věznici jen přerušil.

Dalík byl odsouzen za pokus o podvod

Policisté vyšetřovali Dalíka, exporadce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (tehdy ODS), na základě výpovědi bývalého zaměstnance dodavatele obrněných vozidel Pandur, firmy Steyr.

Svědek uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněnců. O peníze si prý Dalík řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit rozhodování o zakázce.

Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc k přijetí úplatku pětiletým vězením s tím, že se nepodařilo zjistit, pro koho z vrcholných představitelů Topolánkovy vlády měl být úplatek určen. Odvolací vrchní soud tuto konstrukci odmítl jako pouhou hypotézu, čin překvalifikoval na pokus o podvod a trest zmírnil o rok, tedy pod hranici zákonné trestní sazby.

Proti pravomocnému verdiktu podal dovolání jak Dalík, tak i nejvyšší státní zástupce, který pokládá trest za nepřiměřeně mírný. Uložený peněžitý trest čtyři miliony korun už lobbista uhradil.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kdy Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Marek Dalík, někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka, se v minulosti zapletl do několika kauz. Vlivný lobbista se v zákulisí české politiky pohybuje již od roku 1999, v té době se seznámil s Topolánkem.

V letech 2006 až 2009, kdy byl Topolánek premiérem, stál Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě. Podle médií měl výrazný podíl na Topolánkově politické strategii, zároveň však během jeho éry nebyl v ODS příliš populární. V době jeho angažmá v českém veřejném prostoru se novináři pozastavovali nad Dalíkovými vysokými příjmy.

Dalíkovo jméno se začalo v médiích více objevovat od srpna roku 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Ten tehdy obvinil Dalíka, že mu společně s Janem Večerkou nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila oba lobbisty z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.

Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podílel na vyjednávání podpory Topolánkově koaliční vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zapleten byl také v takzvané Toskánské kauze, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.

V roce 2009 se Dalík údajně pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

Odsouzen byl v souvislosti s nákupem Pandurů. Kontrakt v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Dalík původně dostal čtyři roky vězení za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu Pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek ale soud zrušil.

Po zásahu Nejvyššího soudu ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na ministry. Nejvyšší soud později odmítl Dalíkovo dovolání a Ústavní soud jeho ústavní stížnost.

Marek Dalík
Zdroj: isifa/LN/Hynek Glos