Dalík zaplatil pokutu čtyři miliony a podává dovolání

Odsouzený lobbista Marek Dalík už zaplatil čtyřmilionovou pokutu, kterou mu uložil soud společně se čtyřletým vězením. Informaci přinesl Český rozhlas. Pokud by někdejší poradce expremiéra Mirka Topolánka částku neuhradil, odnětí svobody by bylo o dva roky delší. Do výkonu trestu Dalík nastoupil minulý týden. Ve věznici s dozorem si odpykává čtyřletý trest v souvislosti s nákupem obrněných vozidel Pandur pro českou armádu.

„Mohu potvrdit, že odsouzený Marek Dalík uhradil peněžitý trest Městskému soudu v Praze ve výši čtyři miliony korun v plné výši jednorázovým příkazem,“ řekla rozhlasu mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Městský soud v Praze uložil Dalíkovi za pomoc k přijímání úplatku pět let vězení, ale pražský vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil Dalíkovi čtyři roky, ačkoli rozpětí pro daný paragraf činí pět až deset let.

Podle rozsudku Dalík podváděl, když předstíral, že může ovlivnit státní zakázku na vozy Pandur pro českou armádu a pokusil se od zbrojařů vylákat téměř půl miliardy. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu a žádá vyšší trest. Dovolal se i Dalík, který vinu popírá. Případem se tak bude zabývat Nejvyšší soud.

Lobbista si v dovolání podle Radiožurnálu stěžuje, že se nemohl řádně bránit. Celou dobu u odvolacího soudu se totiž hájil proti korupci, za kterou byl městským soudem i odsouzen. A odvolací soud ho nakonec bez předchozího upozornění poslal za mříže za jiný trestný čin - pokus o podvod.

obrázek
Zdroj: ČT24

Navíc navrhoval nové důkazy - například rakouský spis, protože Rakušané kauzu pandurů také prověřovali. Odvolací soud se k tomu ale prý nijak nevyjádřil. „Soud náležitým způsobem nerozhodl o tom, že návrh zamítá a proč tak činí,“ napsal Dalík v dovolání.

Zeman: Dalík poškodil reputaci Česka v zahraničí

Nejvyšší státní zástupce v dovolání zase zdůraznil, že obviněný se dopustil vysoce závažného, promyšleného jednání, které směřovalo k nelegálnímu získání částky přesahující 400 milionů korun. Neuspěl jen kvůli etickému jednání protistrany a poškodil reputaci Česka v zahraničí, stojí v dovolání šéfa žalobců.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.