Dalík dostal za pandury pět let vězení a má zaplatit pět milionů

Lobbista Marek Dalík je vinen v kauze údajné korupce při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Soud ho poslal na pět let do vězení, Dalík má také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Rozsudek ale není pravomocný, Dalíkův obhájce se proti němu odvolal. Žalobce původně navrhoval sedmiletý trest a pokutu 22 milionů. 

Lobbista Marek Dalík se svým obhájcem Tomášem Sokolem
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Policisté vyšetřovali bývalého poradce expremiéra Mirka Topolánka (ODS) na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Topolánkova vláda totiž nákup z éry Jiřího Paroubka chtěla zastavit.

Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Státní zástupce proto vinil Dalíka z pokusu o podvod, za který hrozí až deset let vězení. Soud ale v minulosti upozornil, že může údajné korupční jednání překvalifikovat: a v úterý skutečně právní kvalifikaci změnil na trestný čin přijetí úplatku, kde je sazba vyšší: až 12 let vězení.   

Video Události
video

Reportáž: Pět let pro Dalíka

Reportáž: Pět let pro Dalíka

Jiří Hynek: U soudu i důkazy, které rakouská policie zajistila ve firmě Steyer

 

Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl. „K tomu jednání tak, jak popisují očití svědci, skutečně v restauraci U Malířů došlo,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Veronika Čeplová. Podle ní žádal Dalík o úplatek na příkaz někoho jiného. O koho šlo, ale soud neuvedl, i když je prý okruh podezřelých velmi úzký. „Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí reputaci České republiky,“ podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku.

Soudkyně se také několikrát dotkla částky, která údajně měla sloužit jako úplatek. Označovala ji třeba za enormní nebo ohromnou. Zároveň odmítla, že by Dalík za zakázku lobboval, což by nebyl trestný čin: „Pokud by mělo jít o lobbing ze strany pana obžalovaného, tak je nutné si položit otázku, proč to pan obžalovaný nikdy nepřiznal,“ uvedla soudkyně.

Reportér ČT Jiří Hynek, který kauzu sleduje dlouhodobě, ve vysílání ČT24 uvedl, že se podle soudkyně nemohlo jednat o pokus o podvod, protože Dalík měl vazby na tehdejšího premiéra Topolánka i další členy vlády – nemusel tedy nic předstírat: „Soudkyně přesně neřekla, pro koho měl Dalík pracovat a pro koho měl žádat úplatek – nicméně uvedla, že z povahy věci je jasné, že jde spíše o úplatkářství než o podvod,“ vysvětloval Hynek. 

U soudu zazněly i některé listinné důkazy, o kterých se zatím v médiích příliš nemluvilo: „Jsou to mimo jiné věci, které rakouská policie zajistila přímo ve firmě Steyer. Např. e-mail mezi dvěma manažery firmy, kde se píše, že to byla česká strana, která jednání iniciovala a že také deklarovala, kdo na tom jednání bude,“ popisoval Jiří Hynek.

Dalík ale vinu odmítá – jeho advokát se proti rozsudku na místě odvolal: „Podle mého přesvědčení není dost dobře možné někoho odsoudit za to, že žádal úplatek pro neexistující osobu nebo osobu, která vůbec nebyla identifikována,“ reagoval na verdikt Tomáš Sokol. Předtím navrhoval zproštění obžaloby - podle něj se neprokázalo, že by Dalík skutek, za který je souzený, spáchal. 

Kauze se věnovaly i depeše uniklé na serveru WikiLeaks 

Soud se kauzou zabývá zhruba rok a půl, z toho rok zabrala přestávka, během níž se zařizoval výslech bývalého velvyslance USA v Česku Richarda Grabera. K němu nakonec došlo letos v lednu – podle Grabera však Dalíkovo jméno v souvislosti se zakázkou nepadlo. „Soudkyně čekala, že pan velvyslanec Graber ony události buď vyvrátí, nebo potvrdí, ale jeho výpověď byla zmatená. Ve větším podezření byl podle něj náměstek ministra obrany Barták,“ komentoval výpověď Grabera redaktor časopisu Respekt Jaroslav Spurný.

 

Právě během působení bývalého velvyslance v Praze zaslala americká ambasáda do Washingtonu několik depeší s informacemi z jednání o pandurech. Podle zpráv, zveřejněných serverem WikiLeaks, se manažeři firmy Steyr obrátili na diplomaty s tím, že si Dalík řekl o úplatek. Za to údajně sliboval, že jednání se Steyrem o dodávce pandurů bude obnoveno. 

Před soudem vypovídal také již zmíněný exministr obrany Martin Barták. Podle něj si schůzku v restauraci vyžádali sami zbrojaři, o žádné nabídce úplatku ho ale neinformovali. Vyloučil také, že by si o něj Dalík sám řekl – právě proto, že zakázku nemohl ovlivnit.

Svého bývalého poradce se u soudu zastal také expremiér Mirek Topolánek. Podle něj se jeho poradce jen stal obětí zákulisních bojů kvůli faktu, že šlo o blízké spolupracovníky. „Není tu nikdo, kdo by se mohl dopustit podvodu, ani kdo by tu kauzu chtěl vyšetřit,“ řekl u soudu. „Pokládám za velmi nepravděpodobné a velmi nemožné, že se ta situace vůbec mohla stát,“ dodal k obvinění Dalíka. Státní zástupce však označil výpověď Topolánka za rétorické cvičení, vystoupení Bartáka pak za nevěrohodné.