ČRo: Komárek přišel o výsluhy. Jde podle něj o pomstu za kritiku policejní reorganizace

Ministerstvo vnitra dočasně odebralo výsluhy bývalému šéfovi ostravské expozitury protimafiánského útvaru (ÚOOZ) Jiřímu Komárkovi. Informaci přinesl Český rozhlas. Důvodem má být jeho obvinění ze zneužití pravomoci ze strany generální inspekce. Komárek patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, kvůli změnám od sboru odešel. Ještě jako policista zveřejnil, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z brutálního úniku informací.

Mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel informaci Českému rozhlasu nechtěl komentovat. Uvedl pouze, že obecně platí, pokud je někdo obviněn z trestného činu z doby, kdy byl příslušníkem bezpečnostního sboru, že je mu v souladu se zákonem pozastaveno vyplácení výsluhového příspěvku.

Podle Komárka i jeho dřívějšího nadřízeného Roberta Šlachty jde o pomstu za kritiku reorganizace policie. Komárek za tím vidí snahu znemožnit lidem, kteří se postavili proti reorganizaci, další pracovní uplatnění a dostat je do finanční tísně.

Komárek nyní pracuje na generálním finančním ředitelství, podle Českého rozhlasu ale zřejmě bude brzy postaven mimo službu, až na úřad oficiálně přijde dokument, že je trestně stíhán.

Jakmile se podle Komárka objevila v médiích informace o tom, že by měl na finanční ředitelství nastoupit, snažili se mu příslušníci GIBS co nejrychleji předat obvinění. 

„Já jsem přesvědčen o tom, že ti příslušníci prostě dostali pokyn mi sdělení obvinění co nejdříve doručit a zajistit tak to, že jako stíhaný nebudu moci nastoupit do státních služeb. Osobně jsem přesvědčen, že tyhle nestandardní a i podle mne nelegální aktivity GIBS po ní někdo požaduje,“ uvedl Komárek pro ČRo.

Podle státního zástupce Pavla Prygla se měl Komárek zneužití pravomoci dopustit porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládal zákon o policii a zákon o služebním poměru. Hrozí mu za to až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

obrázek
Zdroj: ČT24

Komárek loni v červnu v rozhovoru s reportérem ČT Jiřím Hynkem uvedl, že cílem reorganizace není modernizace sborů, ale snaha ÚOOZ „rozprášit“ a „odstavit“ jeho ředitele, plukovníka Roberta Šlachtu. Reorganizace policie se podle něj rozjela na pokyn ministra vnitra Milana Chovance.

Zároveň tehdy prohlásil: „Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách.“

Únik informací podle Komárka souvisel s kauzou Vidkun. ÚOOZ v roce 2015 provedla na Olomoucku razii, která cílila na klientelistickou síť policistů, politiků a podnikatelů a ve které šlo právě o úniky policejních informací.

Policejní prezident Tuhý kvůli výroku podal na Komárka trestní oznámení pro podezření na zneužití pravomoci a pro pomluvu. Uvedl tehdy, že se nařčení nezakládá na pravdě a poškozuje důvěru celého policejního sboru: „Zveřejněné ‚podezření‘ beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Celostátní sněm Hospodářské komory volí nové vedení, do čela kandiduje Zajíček

Celostátní sněm Hospodářské komory ČR ve středu zvolí nové vedení. Na funkci prezidenta je nominovaný pouze Zdeněk Zajíček (ODS), který pozici zastává od roku 2023. Kandidátů na šest viceprezidentských pozic je zatím devět, další mohou navrhnout delegáti přímo na sněmu. Zajíček v úvodu sněmu upozornil na dramatický nárůst regulace, varoval před jednostranným zaměřením politiky EU. Hospodářská komora sdružuje živnostníky, malé, střední i strategicky důležité velké podniky a zhruba 140 oborových asociací, svazů a řemeslných cechů.
10:09Aktualizovánopřed 10 mminutami

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
před 13 mminutami

O zahraniční politice debatovali v Událostech, komentářích Lipavský a Petříček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jednal se svým kazachstánským protějškem o nových dodávkách ropy do Česka. V pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v Ázerbájdžánu o importu plynu. Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) návštěvu okomentoval na síti X slovy, že česká zahraniční politika má „jasné směřování“. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou bývalí ministři zahraničí Jan Lipavský (za ODS) a Tomáš Petříček.
před 16 mminutami

Ústavní soud odmítl stížnost Kosteleckých uzenin. Neměly nárok na dotaci kvůli střetu zájmů Babiše

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Kostelecké uzeniny ze skupiny Agrofert. Potvrdil tak, že firma kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla v roce 2018 nárok na dotaci z Programu rozvoje venkova. Česká televize to zjistila z webu soudu, kde nález dočasně zpřístupnil.
09:21Aktualizovánopřed 21 mminutami

VideoPřibývá požárů fotovoltaik a elektrických dopravních prostředků

Přibývá požárů objektů s instalovanou fotovoltaikou. Loni jich bylo o šedesát procent více. Například na rodinných domech je příčinou často neodborné zapojení. Roste také počet požárů elektrických dopravních prostředků – aut, kol či koloběžek. V těchto případech jde nejčastěji o důsledek poškození baterie.
před 3 hhodinami

NATO Česku neuzná jako obranné výdaje asi dvacet miliard, řekl ČT Zůna

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) ČT řekl, že Severoatlantická aliance Česku jako obranné výdaje neuzná zhruba dvacet miliard korun určených na dopravní stavby. NATO podle něj uznatelnost a neuznatelnost výdajů posuzovalo poprvé v historii. Že tuzemsko letos podle hodnocení Aliance nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Výdaje podle hodnocení Aliance budou činit 1,78 procenta.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Největším znečišťovatelem v Česku byla loni podle ekologů elektrárna Počerady

Největším znečišťovatelem v Česku byla vloni podle statistik Evropské komise uhelná elektrárna Počerady, vypustila 4,2 milionu tun oxidu uhličitého. Uvedly to v úterý ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Mezi deseti největšími znečišťovateli v Česku je pak podle ekologů osm uhelných elektráren či tepláren a dále rafinerie v Litvínově a železárny v Třinci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...