Inspekce obvinila bývalého detektiva Komárka. Hrozí mu až pět let

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila bývalého detektiva Jiřího Komárka ze zneužití pravomoci. Informaci přinesl Český rozhlas Radiožurnál, podle kterého jde o Komárkovo prohlášení, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z brutálního úniku informací. Komárek nyní podle informací tisku působí u Finanční správy, která spadá pod ministerstvo financí. Od března by měl koordinovat práci Daňové Kobry.

Video Události
video

GIBS obvinila bývalého detektiva Komárka ze zneužití pravomoci

Podle státního zástupce Pavla Prygla se měl Komárek činu dopustit porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládá zákon o policii a zákon o služebním poměru. Hrozí mu za to až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

Bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ byl jedním z hlavních kritiků policejní reorganizace a kvůli změnám od sboru odešel. V rozhovoru s reportérem ČT Jiřím Hynkem loni v červnu uvedl, že cílem reorganizace není modernizace sborů, ale snaha ÚOOZ „rozprášit“ a „odstavit“ jeho ředitele, plukovníka Roberta Šlachtu.

Zároveň tehdy prohlásil: „Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách.“ 

Únik informací podle Komárka souvisel s kauzou Vidkun. ÚOOZ v roce 2015 provedla na Olomoucku razii, která cílila na klientelistickou síť policistů, politiků a podnikatelů a ve které šlo právě o úniky policejních informací.

Tuhý kvůli výroku podal na Komárka trestní oznámení pro podezření na zneužití pravomoci a pro pomluvu. Uvedl tehdy, že se nařčení nezakládá na pravdě a poškozuje důvěru celého policejního sboru: „Zveřejněné ‚podezření‘ beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby.“ 

Že by se Komárek dopustil pomluvy, se ale nakonec neprokázalo. Například kontrola Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ukázala, že vyšetřování takzvaného úniku bylo zcela v pořádku.

Jiří Komárek a Robert Šlachta
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Blažek: Komárek byl jen pěšák v cynické hře olomouckých žalobců

Sněmovní vyšetřovací komise, která kvůli reorganizaci vznikla, nicméně v únoru v závěrečné zprávě Komárka za jeho výroky kritizovala. Podle poslanců vystupoval neprofesionálně, podporoval spekulace a vycházel z nepřesně vyhodnocených informací.

Předseda komise Pavel Blažek (ODS) v reakci na obvinění Komárka uvedl, že se závěry komise potvrdily. „Orgány činné v trestním řízení tímto zcela naplnily závěry vyšetřovací komise. Ta označila postup Komárka za neprofesionální a trestněprávní důsledky se do určité míry daly čekat,“ řekl Blažek. Z obvinění Komárka se ale neraduje.

Pavel Blažek

Pavel Blažek

předseda vyšetřovací komise

„Pan Komárek tím, jak se nebál vystoupit veřejně, tak někteří zůstali dál ve svých teplých kancelářích. To jsou ti, kteří to všechno vymysleli. A sedí v nich dál a pan Komárek to má teď všechno odnést. S tím tedy nesouhlasím.“

Pavel Blažek

předseda vyšetřovací komise

„Uvědomuju si jeho roli v celé kauze. V podstatě byl pouhým pěšákem v cynické hře olomouckých státních zástupců, čehož potom mistrně využilo hnutí ANO,“ řekl Blažek. Orgány činné v trestním řízení se podle něj nemohou spokojit se stíháním „pěšáků“, ale musí se snažit potrestat „generály“.

Sněmovní komise kritizovala olomoucké žalobce za to, že v souvislosti s policejní reformou podle ní vypustili některé neověřené a nepravdivé informace. Tím podle poslanců aktivně vstoupili do politického života. Komise také míní, že porušovali zákon. Vyzvala proto vládu, aby se zabývala situací na olomouckém vrchním státním zastupitelství.