ČR má nejvíce nemocných klíšťovou encefalitidou v EU

Praha - Za poslední tři roky onemocnělo v Česku klíšťovou encefalitidou 2 211 lidí, což je podstatně více než v kterékoli jiné evropské zemi. Počet očkovaných je navíc v tuzemsku třetí nejnižší v Evropě. Očkováno je pouze 17 procent populace. U 38 až 58 procent pacientů přitom podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může onemocnění skončit smrtí nebo dlouhodobým poškozením. Český hydrometeorologický ústav uveřejňuje od dubna na svých stránkách předpověď aktivity klíšťat v ČR a související doporučení.

V Rakousku díky 90 procentům očkovaných ročně onemocní klíšťovou encefalitidou jen 60 až 70 lidí. „Očkování proti klíšťové encefalitidě v Rakousku prokazatelně ušetřilo tisíce lidí od tohoto závažného onemocnění, po jehož prodělání se pacienti nezřídka potýkají s trvalými následky,“ dodal rakouský virolog Christian Kunz, který je označován za otce očkovací látky proti klíšťové encefalitidě.

Encefalitida je infekční onemocnění, jehož virus je přenášen klíšťaty. Lékaři onemocnění dodnes nedokážou léčit, umějí pouze tlumit jeho příznaky. Optimální prevencí je proto právě očkování. Nejvíce jsou v ČR očkováni mladí lidé do 20 let, u starších lidí je přitom onemocnění způsobené klíšťaty častější a má horší následky. Vyskytne-li se postižení hybnosti v důsledku obrn, v mnoha případech skončí trvalým postižením.

Nákaza se přenáší ihned po přisátí klíštěte

U klíšťové encefalitidy se nákaza přenáší téměř okamžitě. Není proto pravda, že se nákaze člověk vyhne, pokud klíště odstraní do 24 hodin po přisátí. Riziko přenosu navíc hrozí i při odstraňování klíštěte jinému člověku nebo zvířeti, proto by lidé měli při této činnosti používat rukavice.

Očkovat lze celoročně, nejpříznivější období je v chladných měsících roku. V klasickém očkovacím schématu se jeden až tři měsíce po první dávce podá druhá a za pět až 12 měsíců třetí. Ochrana nastupuje dva týdny od podání druhé dávky. Zkrácené schéma počítá s druhou dávkou dva týdny po první a třetí dávkou za pět až 12 měsíců. Přeočkovává se každých tři až pět let. Cena jedné dávky se pohybuje kolem 500 korun.

Klíště
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blížící se vlna veder ještě zhorší už tak extrémní sucho

Nadcházející vlna veder, při níž meteorologové nevylučují, že výjimečně může teplota dosáhnout až čtyřiceti stupňů Celsia, ještě výrazně zhorší už tak extrémní sucho. Voda z krajiny totiž při teplotách nad třicet stupňů rychle mizí. Chybí i déšť – dlouhodobě prší méně, než je obvyklé.
před 9 hhodinami

VideoSečteno: Ústecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 28. července se věnoval Ústeckému kraji.
před 12 hhodinami

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil. Vedle toho bylo pravomocně odloženo oznámení o údajném domácím násilí poslance.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Schodek rozpočtu bude příští rok významně pod 400 miliard korun, řekl Babiš

Schodek státního rozpočtu v příštím roce bude významně pod 400 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl při příchodu na jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) o přípravě rozpočtu. Babiš také potvrdil, že vláda dá pro rok 2027 na obranu dvě procenta HDP. Schillerová po schůzce řekla, že přesnější odhad deficitu bude možné udělat až po zpracování srpnové makroekonomické prognózy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Včasné vyšetření a testování nádoru může snížit úmrtí na rakovinu plic

Počet úmrtí na rakovinu plic může podle českých lékařů snížit včasný záchyt při vyšetřování lidí bez příznaků v takzvaném screeningu a podrobnější genetické testování nádorů. Uvedli to na tiskové konferenci České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
před 15 hhodinami

VideoReportéři ČT: Názory nejsou fakta. Všem měříme stejně

Proč je nutné důsledně rozlišovat mezi názory a fakty? Jaké kritice musí Reportéři ČT často čelit? A kde mají kořeny některé dezinformace, které zaplavují veřejný prostor a mnozí s nimi pracují jako s fakty? Proč se tím vším je nutné zabývat? Jak vznikají Reportéři ČT a jak je tohle všechno ovlivňuje? Nejen na to se ptá Jana Neumannová. Jejími hosty jsou zástupkyně šéfredaktora pro reportážní publicistiku Aneta Snopová a vedoucí dramaturg Reportérů ČT Hanuš Hanslík. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme ty, kteří pro vás kauzy a reportáže připravují.
před 17 hhodinami

VideoAnalytici v Událostech, komentářích probrali vztah Česka s Čínou

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) jako první vládní politik po sedmi letech navštívil Čínu. Během jednání české delegace v Pekingu byla řeč i o českém občanovi, kterého Čína zadržela na konci června kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Sinolog Davida Gardáš podotkl, že Čína už v minulosti nejednou využila takzvanou diplomacii rukojmí. „Zadržení občanů cizích zemí se evidentně dá využít jako páka pro prosazení diplomatických a politických cílů,“ upozornil. „Čína vždy prokazuje, že snaží jednat ne se silným, ale se slabšími,“ míní politický a kulturní geograf Vladimír Baar, který varoval před „podbízivostí“ vůči Pekingu a poukázal na chování Číny vůči rozvojovým zemím. „Snaží se je přivázat ekonomicky a potom držet pod krkem, když nemají peníze na splácení různých dluhů,“ poznamenal. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 21 hhodinami

Nehorázné, tepe ODS výběr šéfa pražského letiště. Schillerová: Je to profesionál

Vláda a opoziční ODS jsou ve sporu kvůli pražskému letišti. Do výběrového řízení na nového šéfa se podle ministerstva financí přihlásilo devět lidí, šest z nich dostalo pozvánku na pohovor. Opozice zpochybňuje průběh tendru i profesní minulost vítěze Radomíra Lašáka. Šéfka resortu Alena Schillerová (ANO) jeho nominaci vidí naopak jako příležitost k rozvoji.
před 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.