Česko chce vypovědět smlouvy s Ruskem o bezplatném pronájmu. Úhrady hodlá nárokovat i zpětně

Nahrávám video

Česko chce vypovědět dlouhodobé smlouvy s Ruskem o bezplatném pronájmu pozemků, na kterých stojí jeho budovy. Materiál ministerstva zahraničí by měla příští týden projednat vláda. Úředníci navíc hodlají od Rusů zpětně vymáhat nájemné. Ruská federace vlastní v Česku desítky nemovitostí a řadu z nich dál pronajímá.

Lukrativní nemovitosti vlastní Rusové například v Praze 6 nebo v Jevanech, většina jich stojí na pozemcích českého státu. Smlouvy o pronájmu byly uzavřené po sovětské invazi z roku 1968. „Do vlády posíláme materiál, kterým se ruší asi devět usnesení vlády ČSSR, která Sovětskému svazu poskytovala tyto pozemky bezplatně,“ avizoval náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Příkladem ruských budov na pozemcích českého státu je i komplex ve Schwaigerově ulici v Praze 6. Podle označení spadá přímo pod prezidentskou kancelář Ruské federace. Jde o střežený komplex, v momentě příjezdu štábu ČT ochranka nastavuje kameru na prostranství před budovou. Česku vadí, že budovy na pozemcích, které Rusové zdarma využívají, sami komerčně pronajímají.

Nájemník z Uzbekistánu řekl štábu ČT, že za nájem platí čtyři tisíce korun měsíčně, jiní tvrdí, že o okolnostech nájmu nesmějí mluvit: „To já nemůžu říct, to je mezi námi tam.“

„Vláda zruší usnesení, která poskytují bezplatně. Tím pádem bude možno na ty pozemky uplatit veškeré nároky, to znamená nájmy, daně a tak dále,“ jmenuje Dvořák.

Od Rusů pronajímá i Zbytek

Zástupce kanceláře Ruské federace Michail Saruchanov se pro ČT odmítl vyjádřit. Ministerstvo chce o požadavku na placení nájmu informovat i ruskou stranu. „Budeme nájem vyměřovat na tři roky dozadu,“ předesílá ministerský náměstek.

Nájem by Moskva měla platit i za budovu nedaleko ambasády, kterou označuje za pravoslavný chrám. „Kterou teď Rusové nebo ta ruská komunita využívá jako modlitebnu, ale která byla kolaudovaná jako autosalon, autoservis,“ podotýká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). V místě se konají bohoslužby pravoslavné církve, která je pod moskevskou eparchií.

Nájem za pozemky se bude týkat také míst, kde stojí budova, kterou si od Ruska pronajímá bývalý vojenský komunistický velitel Zdeněk Zbytek. Na otázky ČT ohledně placení nájmu nechtěl odpovídat: „A co je vám do toho? Vy mě zpovídáte, člověče, vy jste dokonce drzej.“

Ruská federace vlastní v současné době v Praze zhruba padesátku budov. Většina z nich stojí na území Střešovic nebo Bubenče.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Okřídlený šíp jen do roku 2029. Plzeňské Škodě skončí licence na logo i značku

Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, připravuje novou korporátní identitu. Nové jméno a logo musí mít firma ze skupiny PPF nejpozději do konce června 2029. Novou značku chce představit v září 2028 na berlínském veletrhu InnoTrans, což je největší světová přehlídka dopravní techniky, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.
před 5 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Výroky o zaujatých soudech podrývají důvěru v justici, varuje Pavel

Prezident Petr Pavel varoval před podkopáváním důvěry veřejnosti v demokratické instituce, především v justici. Označovat soudy předem za podjaté, zpolitizované nebo aktivistické podle něj není dobrým signálem pro veřejnost ani pro důvěru v právní stát, řekl na konferenci při příležitosti vydání zprávy Evropské komise právě o právním státu za rok 2025. Vláda v úterý ve vyjádření pro Ústavní soud ke kompetenční žalobě kvůli summitu NATO uvedla, že Pavel jejím podáním učinil krok k rozboření ústavní zvyklosti.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoJak si při natáčení nenechat vyvrtat zub? Reportéři ČT hovořili o investigativní práci

Společně pátrali po nelegálních zubních ordinacích a odhalili i lékařky, které se vydávaly za někoho úplně jiného. Na co všechno se musí reportér připravit, když natáčí se skrytou kamerou a chce někoho přistihnout tak říkajíc při činu? Jak daleko je možné nebo nutné zajít? A kdy už je potřeba jít s pravdou ven a prozradit, že jsme novináři? O zákulisí novinářské práce i okolnostech investigativního natáčení vyprávějí Jevhenija Vachničenko a Petr Vodseďálek v rozhovoru s kolegyní Janou Neumannovou. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 7 hhodinami

Havlíček podepsal memorandum o vzniku modulárních reaktorů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podepsal ve Velké Británii memorandum se společnostmi ČEZ a Rolls-Royce SMR o dalších lokalitách pro takzvané modulární reaktory v Česku. Podle ministerstva se posuzují zejména Dětmarovice na Karvinsku a Tušimice na Chomutovsku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 8 hhodinami

Ničit drony by dle návrhu mohli i pracovníci kritické infrastruktury

Proti podezřelým dronům by nově mohli v areálech s kritickou infrastrukturou zasahovat kromě bezpečnostních složek i zaměstnanci. Plánuje to novela, kterou představili ministři dopravy Ivan Bednárik (za SPD) a vnitra Lubomír Metnar (ANO). Nad objekty důležitými pro fungování státu by Úřad pro civilní letectví mohl vymezit zónu, ve které by pak mohli střežit vzdušný prostor před drony přímo kvalifikovaní pracovníci ostrahy.
před 12 hhodinami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 16 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.