Benešová obviňuje státní zástupce z úniků informací v kauze Sováka, upozorňuje server Česká justice

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) obviňuje státní zástupce z úniků informací do médií v kauze soudce Zdeňka Sováka. Benešová žádá v dopise pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou o prověření, uvedl v úterý server Česká justice. Ministryně podle serveru v dopise uvádí, že úniky informací nejsou na Vrchním státním zastupitelství v Praze (VSZ), které v Sovákově kauze vykonává dozor, ojedinělým jevem. VSZ se proti kritice ohradilo. Ministryně nezná skutečný stav věci, sdělila Bradáčová.

V případu soudce pražského vrchního soudu Sováka, obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení, měla některá média podle Benešové přístup k interním informacím.

„Vzhledem k rozsahu, míře detailu a vyznění předmětných informací se obávám, že jejich zveřejnění nelze, jako v některých jiných případech, připsat na vrub aktivitě obhájců obviněných,“ píše podle serveru ministryně v dopise. Podle Benešové je tak pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. V pondělí v rozhovoru pro server Novinky.cz ministryně z úniků obvinila pražské vrchní státní zastupitelství.

V dopise Bradáčové ministryně podle České justice uvádí, že v případě VSZ se nejedná o ojedinělý jev a že u stejné instituce v Olomouci k únikům nedochází. Benešová žádá Bradáčovou o prověření a přijetí opatření, která by do budoucna únikům informací zabránila. Dopis byl podle serveru zaslán také nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Pražské VSZ se proti kritice ze strany ministryně ohradilo. „Paní ministryně spravedlnosti zaslala vrchní státní zástupkyni dopis, a aniž by vyčkala odpovědi, byl jeho podstatný obsah zveřejněn na soukromém webu, kde probíhá obhajoba osob obviněných v předmětné trestní věci. O motivech tohoto postupu nemůžeme spekulovat,“ sdělila vrchní státní zástupkyně Bradáčová.

Serveru Novinky.cz Benešová v pondělí řekla, že také telefonicky požádala Zemana, aby situaci řešil. Vyšetřit by podle ní měla únik i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Podle pražské vrchní státní zástupkyně ale ministryně nezná skutečný stav věci ohledně údajného úniku informací, což je podle Bradáčové z dopisu Benešové zřejmé. „V souladu s principy profesionální komunikace Vrchní státní zastupitelství v Praze poskytne v možném rozsahu informace médiím až poté, co s pravdivým stavem věci seznámí ministryni spravedlnosti,“ doplnila Bradáčová.

Podle Blažka informace unikají i z olomouckého zastupitelství. Ištvan nesouhlasí

Ke kritice úniků informací ze Sovákova případu se připojil i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Advokát a současný poslanec v prohlášení zaslaném ČTK zároveň uvedl, že informace unikají i z olomouckého vrchního státního zastupitelství, jeho vedení však kritiku odmítá. Podle Blažka se tam „stala dehonestace soukromých osob řízenými úniky informací přímo systémovým jevem“.

„Kritika paní ministryně je v zásadě správná, je ale třeba měřit všem stejným metrem. A na olomoucké státní zástupce by dnes již nevystačil ani kilometrovník,“ napsal.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan jeho výroky odmítl. „Nikdy nebylo prokázáno, že by z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci unikly nějaké informace z trestního řízení. Nic takového neprokázala ani vyšetřovací komise, která k únikům informací byla zřízena,“ řekl Ištvan.

Blažek v této souvislosti připomněl tiskovou konferenci olomouckých státních zástupců po zásahu na Úřadu vlády v roce 2013, informace z domovní prohlídky u bývalého šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje a úniky informací v brněnské korupční kauze Stoka.