Báňský úřad: Při výbuchu musela být koncentrace metanu oproti předpisům více než čtyřnásobná

Mluvčí Českého báňského úřadu označil za evidentní, že při výbuchu v Dole ČSM na Karvinsku musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně čtyřapůlnásobná. Mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek nechtěl spekulovat o příčině exploze, bude podle něj předmětem šetření, které provede Obvodní báňský úřad v Ostravě. Při neštěstí zemřelo 13 lidí, jeden horník je v kritickém stavu v nemocnici.

„Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit – jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit,“ řekl Machek.

„V bezpečnostních předpisech máme jako limitní koncentraci jedno procento metanu v ovzduší. A dolní mez výbušnosti metanu se pohybuje kolem 4,5 procenta,“ dodal mluvčí. Průměrná koncentrace metanu v atmosféře se pohybuje kolem 0,0002 procenta.

Do dolu sfárají vyšetřovatelé, až to bude možné

Zaměstnanci obvodního báňského úřadu podle Machka dorazili na místo hned ve čtvrtek večer. „Zkontrolovali přijatá opatření, zajistili provozní dokumentaci, která popisuje, jak se mělo v daném místě pracovat, a přihlížejí průběhu likvidačních prací,“ uvedl.

Mluvčí potvrdil, že v dole jsou čidla, která hodnotu metanu měří. Spekulovat, zda například z nějakého důvodu byla mimo provoz, nechtěl. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) ČTK řekl, že podle něj žádné z čidel v dole zvýšené koncentrace metanu nehlásilo.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že bezpečnostní čidla v podzemí jsou nastavena na určitou hodnotu, nicméně mezi jednotlivými čidly se metan může nakumulovat tak, že to čidla nezachytí a může dojít k výbuchu.

„To samozřejmě v tomto konkrétním případě musí potvrdit speciální vyšetřovací komise, která, až to bude možné, do podzemí sfárá a bude přesně rekognoskovat terén a zjišťovat, co se tam stalo,“ vysvětlil Čelechovský.

Při neštěstí v Dole ČSM na Karvinsku zemřelo ve čtvrtek 13 horníků, z toho bylo 12 Poláků a jeden Čech. Tři zranění jsou v nemocnici, jeden z nich bojuje o život. Místo neštěstí už navštívil polský premiér Mateusz Morawiecki, na místo tragédie přijel i český premiér Andrej Babiš (ANO). Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát.