Babiš by chtěl více kontroly nad rozdělováním evropských peněz, uvedl po schůzce s Tuskem

Nahrávám video
Brífink po jednání Andreje Babiše s Donaldem Tuskem
Zdroj: ČT24

Premiér Andrej Babiš by chtěl, aby mohl stát více mluvit do toho, jak budou rozděleny peníze v evropských fondech. Domnívá se, že jich je málo použitelných na investice. Řekl to po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, který před neformálním summitem rady navštívil Prahu. Spolu s Babišem vyzdvihl význam České republiky v Evropě, ocenil českou schopnost čelit s humorem a odstupem populismu a radikalismu a celoevropský význam Václava Havla či Milana Kundery.

Ve čtvrtek začne v Rumunsku neformální summit lídrů evropských zemí a předseda Rady EU Donald Tusk se po cestě do Sibiu zastavil v Praze, kde se setkal s Andrejem Babišem.

„Vyměnili jsme si názory na budoucnost Evropské unie, na evropské volby, které mohou zásadním způsobem ovlivnit budoucnost Evropské unie z titulu obsazení Evropské komise a předsedy Evropské rady,“ poznamenal český premiér po jednání.

Za důležité body státníci považují další fungování schengenského prostoru, spolupráci mezi Evropskou radou a komisí, ale i bezpečnost EU a migraci. „Také jsme se bavili o tak populární dvojí kvalitě potravin,“ dodal Babiš.

Zmínil se i o využívání evropských peněz. „To nejdůležitější, s čím stále bojujeme, je, abychom měli větší vliv a abychom hlavně my rozhodli, na co budou použity peníze, které dostáváme v Evropě,“ uvedl Andrej Babiš. Míní, „že nám chybí peníze na investice a na druhé straně stále dostáváme peníze na měkké programy, které v průběhu období nejsme schopni nahrazovat“.

Tusk: Češi vždy odmítali slepě následovat doktríny a dogmata

Donald Tusk při své návštěvě Prahy hovořil především o českém vlivu na Evropu. Vypůjčil si slova Václava Havla, Milana Kundery i Bohumila Hrabala a vyzdvihl odkaz sametové revoluce jako „rozvážného, odhodlaného a mírumilovného proevropského převratu“.

„Byl mimo jiné inspirován odkazem Tomáše Garrigua Masaryka a jeho proevropského a humanistického smýšlení, které lpělo na ideji spojené Evropy, v níž si budou všechny národy rovné,“ řekl o převratu předseda Evropské rady.

„Češi vždy zavrhovali neautentičnost a odmítali slepě následovat doktríny a dogmata. Vždy se vyznačovali schopností sebeodstupu, moudrým smyslem pro humor a zdravou dávkou skepticismu. Chtěl bych vám říct, neměňte se. Takový přístup je snad nejlepší odpovědí na populismus a radikalismus, které se v Evropě začínají šířit. Zejména, když se tento přístup spojí s mottem vaší prezidentské standarty ‚Pravda vítězí‘,“ věří Tusk, který v Praze hovořil česky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko si připomíná čtyři roky od začátku ruské agrese proti Ukrajině

Bezpečnost a obranyschopnost České republiky, Ukrajiny a celé Evropy jsou tématy veřejného slyšení, které se koná v Senátu. Zatímco prezident Petr Pavel se rozhodl pozvání využít a na akci promluví, členové vlády Andreje Babiše (ANO) se omluvili. Slyšení se pořádá v den čtvrtého výročí počátku plnohodnotné ruské agrese proti Ukrajině. Na Hradě se na pozvání prezidenta sešli podporovatelé napadené země.
10:30Aktualizovánopřed 3 mminutami

Dálnici D2 u Břeclavi blokoval havarovaný kamion

Dálnici D2 u Břeclavi od noci na úterý asi devět hodin blokovala ve směru na Brno nehoda kamionu. Nákladní vůz se převrátil na bok a ležel přes všechny pruhy ve směru od slovenských hranic na Brno. Objízdná trasa vedla přes Slovensko. Informovaly o tom Národní dopravní informační centrum a policie.
08:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nesmí se opakovat stav, kdy obrana Česka směřovala do trosek, řekl Řehka

Vedení armády v úterý na pravidelném velitelském shromáždění v Praze vyhodnocuje priority rozvoje a hlavní úkoly loňského roku. Zahájili ho náčelník generálního štábu Karel Řehka a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD), který se akce ve funkci účastní poprvé. Oba mluvili o problémech, se kterými se česká armáda potýká. Řehka zdůraznil důležitost spolehlivého financování a upozornil, že armáda zaostává za požadovanými schopnostmi o šest až deset let.
00:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoFinancování parků není ohroženo, říká Gregor. Hladík mluví o vyhladovění

Novým ministrem životního prostředí se stal Igor Červený (Motoristé). Hosté Událostí, komentářů probrali priority ministerstva a zaměřili se zejména na financování národních parků. Podle místopředsedy sněmovního výboru pro životní prostředí Matěje Gregora (Motoristé) je státní rozpočet v dezolátním stavu, proto je potřeba šetřit na všech frontách. „Žádné škrty v rozpočtu národních parků nehrozí. Jen chceme využít jejich finanční rezervy do státního rozpočtu,“ vysvětluje Gregor. Bývalý ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se tohoto zásahu obává. Podle exministra by to parky krátkodobě bez finančních rezerv možná zvládly, ale problém dle něj je, že to vláda navrhuje i ve střednědobém horizontu. „Každý další rok navrhujete další snížení rozpočtu národních parků. To je vyhladovění. Je to reálné ohrožení fungování národních parků,“ varuje Hladík. Diskusí provázel Lukáš Dolanský.
před 2 hhodinami

VideoSporům souvisejícím s majetkem Babiše na Slovensku se věnovali Reportéři ČT

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že kvůli svému střetu zájmů vložil holding Agrofert do svěřenského fondu. Významná část majetku, který spadá pod koncern SynBiol, nicméně zůstává v přímém vlastnictví předsedy vlády. Týká se to třeba slovenské společnosti Istrochem, které patří rozsáhlý areál v širším centru Bratislavy. V souvislosti s ním se už roky řeší velké znečištění. V půdě jsou tam totiž jedovaté chemické látky, které se ukládaly desítky let a dál se šíří. Vyčištění území má stát stovky milionů eur. Podle minulé slovenské vlády se na financování vyčištění měla významně podílet Babišova firma. Současný kabinet Roberta Fica (Smer) ovšem otočil a oznámil, že vše uhradí. Proti tomu však protestuje slovenská opozice. Bližším okolnostem situace se věnovala Jana Neumannová z pořadu Reportéři ČT.
před 4 hhodinami

Před 70 lety padla Stalinova modla. Pomohl k tomu ze záhrobí i Lenin

Takzvaná „Fronta na maso“ – monumentální Stalinův pomník na pražské Letné – stál na místě necelý rok, když se nad jeho existencí už začaly stahovat mraky. Před 70 lety totiž začal XX. sjezd Komunistické strany Sovětského svazu. Tehdejší první tajemník Nikita Chruščov na něm poprvé veřejně odsoudil Stalinovy zločiny a vytváření jeho kultu osobnosti. Projev byl tajný, brzo se ale dostal do světa. A Stalinova sláva začala uvadat. Příslib společenského uvolnění ale Sověti následně rázně utnuli.
před 4 hhodinami

Obleva zvedla hladiny řek na povodňové stupně

Kvůli dešti a tání sněhu platí v pondělí večer na pětadvaceti místech na severu a jihu Čech, na Českomoravské vrchovině a na Moravě první stupeň povodňové aktivity ze tří. Na takzvanou povodňovou bdělost klesla večer řeka Sázava na Vysočině a Svratka v Pardubickém kraji, které odpoledne krátce vystoupaly na druhý stupeň – tedy pohotovost. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoReportéři ČT: Ústecký úředník porušil zákon, místo trestu přišly prémie

Aktivista a politik Lukáš Blažej (Piráti) chtěl zjistit, jaké odměny dostávají úředníci magistrátu v Ústí nad Labem. Na tuto informaci měl ze zákona nárok, jenže narazil na tuhý odpor – město mu ji několik let odmítalo sdělit. Pod rozhodnutími byl podepsaný tehdejší šéf právníků ústeckého magistrátu Miloš Studenovský, který odmítl respektovat pokyny nadřízeného úřadu. Spor trval osm let a nakonec se dostal až k soudu. Ten konstatoval porušení zákona a uvedl, že by vedení města u úředníka mělo vyvodit odpovědnost. Jenže magistrát úředníka nepotrestal, naopak ho povýšil a posílá mu rekordní prémie skoro milion korun ročně. Pro pořad Reportéři ČT natáčeli Ondřej Golis a Karel Vrána.
před 13 hhodinami
Načítání...