Advokát Kramarič nepodplácel, řekl podruhé soud

Praha - Obvodní soud pro Prahu 6 dnes podruhé nepravomocně osvobodil advokáta Julia Kramariče viněného z podplácení. Právník podle obžaloby po dvou vězních požadoval, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem. Soud Kramariče již jednou osvobodil, odvolací senát ale kauzu vrátil k novému projednání.

Advokát podle státního zástupce navštívil v dubnu 2010 před začátkem projednávání kauzy se Soghojanem ve věznici dva muže - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl 500 000 korun, když před soudem uvede, že vraždy, z nichž je viněn Soghojan, zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev. Údajně po něm také chtěl, aby obvinil z podplácení Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který případ vyšetřoval. Dubovi pak podle obžaloby Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30 000 korun za to, že dosvědčí, že i jeho se snažili policisté ovlivnit.

Soud: Svědci jsou nevěrohodní

Podle předsedkyně senátu Naděždy Brčákové stála obžaloba zejména na tvrzeních obou vězňů. „Neexistuje důkaz, který by jejich výpovědi potvrdil,“ uvedla v odůvodnění svého rozhodnutí. Stejně jako při minulém zprošťujícím verdiktu pak poukázala na nevěrohodnost svědků. Znalci zejména o Štinčíkovi prohlásili, že vždy jedná jen s vidinou finančního nebo jiného prospěchu. Advokát také podle soudkyně vězně nevyhledal. Naopak Štinčík se mu sám přihlásil s tím, že má pro něj informace. Kramarič se navíc po návštěvě mužů ve věznici obrátil na Inspekci ministerstva vnitra a státní zastupitelství, kterým sdělil obsah jejich rozhovoru. 

Podle Kramariče stojí za jeho obviněním averze, kterou k němu chovají detektivové z ÚOOZ. Soghojana totiž podle něho policie falešně obvinila. Dub a Štinčík měli prý přímo od Tarsžojeva, který byl s nimi ve vězení, informace, že vraždy zorganizoval právě on. Proto údajně sami advokáta oslovili. Kramarič po nich podle svých slov pouze chtěl, ať před soudem vypoví to, co řekli jemu. 

Právníkovi zprvu hrozilo, že mu Česká advokátní komora (ČAK) pozastaví činnost. Nakonec ale komora rozhodla, že k takovému kroku nepřistoupí a vyčká až do pravomocného rozhodnutí soudu. 

Soghojana považují bezpečnostní složky za „vora v zakoně“ - nejvyšší kriminální autoritu zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu v ČR. Obžaloba ho vinila z plánování vraždy arménského podnikatele, při které zemřel jiný člověk, řidič společnosti Sazka, a další byl zraněn. Pražský městský soud Soghojana v říjnu 2010 osvobodil, odvolací senát však rozsudek zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. Městský soud Soghojana a další čtyři muže letos v dubnu opět osvobodil, proti rozhodnutí se odvolal státní zástupce. Kramarič několikrát označil trestní řízení za zmanipulované. 

Telefonát Terezy Schejbalové (zdroj: ČT24)
Vydáno pod