Do Velehradu zamířili věřící. Začaly letošní Dny lidí dobré vůle

Ve Velehradu na Uherskohradišťsku v pondělí začaly dvoudenní Dny lidí dobré vůle. Patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Běžně se jich účastní několik desítek tisíc lidí.

Na programu je v pondělí například ruční přepisování Bible, prezentace české charity, která si připomíná sté výročí založení. Uskuteční se také mezinárodní setkání vozíčkářů, zahájeny budou výstavy. V 18:30 se bude konat Modlitba za vlast.

„V pátek se naše země stala předsednickou zemí Rady Evropské unie. I při Modlitbě za vlast se budeme modlit, aby naše země přispěla k probuzení hodnot v celé Evropě, které přinesli na Velehrad svatí Cyril a Metoděj. Nejen víru, ale i vzdělání, kulturu a právní systém. Je to jediná naděje pro budoucnost Evropy. A budeme se také modlit za mír na Ukrajině a na celém světě,“ uvedl velehradský farář Josef Čunek. V pondělí večer se bude také konat benefiční koncert Večer lidí dobré vůle.

Cyrilometodějské slavnosti vyvrcholí v úterý mší svatou na nádvoří před bazilikou. Hlavním celebrantem bude kardinál Michael Czerny, rodák z Brna a jeden z blízkých spolupracovníků papeže Františka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Knižní záchranka dává vyřazeným knihám druhou šanci

Nevyužívané knihy z domácností, knihoven nebo pozůstalostí nemusejí skončit ve sběru. Projekt Knihomilové je sváží takzvanou Knižní záchrankou, část z nich rozdává a další prodává na dobročinných trzích či internetu. Za pět let tak získal na charitativní účely více než půl milionu korun.
včera v 09:00

Demolici vyhořelé budovy ve Zlíně urychlilo částečné zřícení

Demolici vyhořelé výškové budovy v někdejším továrním areálu ve Zlíně, která pokračovala druhým dnem, v sobotu urychlilo zřícení její části. Trosky spadly na zem ve chvíli, kdy demoliční bagr hydraulickými nůžkami svrchu odstřihával zničená patra domu. Trosky se zřítily dovnitř prostoru, nikomu se nic nestalo, uvedl ředitel marketingu a komunikace společnosti Cream Marcel Schmidt. Práce speciálního stotunového bagru to zastavilo, po jejich odklizení bude na místě v neděli znovu pokračovat.
8. 8. 2026Aktualizováno8. 8. 2026

Začala demolice vyhořelé výškové budovy ve Zlíně

Demoliční firma začala bourat vyhořelou výškovou budovu v někdejším továrním areálu ve Zlíně. Zničený objekt si od jeho majitele, společnosti Cream, převzala ve čtvrtek. K bourání využívá především přibližně sto tun vážící demoliční bagr. Zničenou budovu bude odshora rozebírat pomocí hydraulických nůžek.
7. 8. 2026Aktualizováno7. 8. 2026

Opilých řidičů nemotorových vozidel skokově přibylo, nejvíc ve středních Čechách

Policisté od začátku června evidují 236 případů řízení nemotorových vozidel pod vlivem alkoholu, o téměř sedmdesát více než za stejné období v loňském roce. Vyplývá to ze statistik, které České televizi poskytlo policejní prezidium. Většina přestupků se odehrává v centru měst a hrozí za ně pokuta až dvacet tisíc korun. Nejvíce jich odhalili ve Středočeském kraji, třeba v hlavním městě zaznamenali naopak pouze dva.
7. 8. 2026

Demolice vyhořelé výškové budovy ve Zlíně začne až v následujících dnech

Bourání vyhořelé výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně ve čtvrtek nakonec nezačne. Dopoledne si sice zničený objekt od jeho majitele, společnosti Cream, převzala demoliční firma, podle ředitele marketingu a komunikace Creamu Marcela Schmidta ale ještě není vše na demolici připraveno. Měla by podle něj začít pravděpodobně v pátek nebo v sobotu.
6. 8. 2026Aktualizováno6. 8. 2026

Vrchní soud zrušil rozsudek v kauze vynášení informací lihové mafii

Olomoucký vrchní soud zrušil rozsudek v kauze vynášení informací z Celní správy lihové mafii. Odvolání tří obžalovaných včetně organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem Radka Březiny a státního zástupce soud projednal v neveřejném jednání, potvrdil mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik. Zlínský soud se případem, ve kterém vynesl podmíněné i nepodmíněné tresty, zabýval loni v červnu. Vrchní soud kauzu obdržel letos v lednu.
4. 8. 2026

Demoliční firma by měla ve středu převzít vyhořelou budovu ve Zlíně

Vyhořelou výškovou budovu v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně plánuje společnost Cream, která ji vlastní a měla v ní i své sídlo, předat ve středu 5. srpna demoliční firmě Build Synergy. Ta by měla hlavní torzo zbourat do 25 pracovních dní. Využije k tomu především demoliční bagr, který bude pomocí hydraulických nůžek odshora rozebírat zničenou budovu.
4. 8. 2026

Rodičům u dětských hřišť chybí toalety. Hygienické předpisy je ale nevyžadují

Brněnské městské části řeší stížnosti rodičů, kterým u dětských hřišť chybějí toalety. U některých mohou rodiny využít zázemí okolních podniků, jinde ale taková možnost není. V Brně-Kohoutovicích nechalo vedení městské části toaletu vybudovat při rekonstrukci hřiště. Vzniku dalších takových WC brání především náklady, chybějící kanalizace a obavy z vandalismu. Podobné je to i v jiných městech.
30. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.