Írán se pokusil dopravit na oběžnou dráhu satelit. Neuspěl

Írán se v úterý bez úspěchu pokusil vyslat do vesmíru družici. Kvůli potížím nosné rakety se ji nepodařilo dopravit na oběžnou dráhu, oznámila agentura Reuters.

Prezident Hasan Rouhání minulý týden ohlásil, že Írán má v plánu v nejbližší době vypustit dva satelity s pomocí raket domácí výroby. USA a další kritici Íránu to označili za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože Írán využije balistickou technologii.

„Dnes ráno se podařil start rakety Basír se satelitem Pajám. Bohužel ale satelit nebyl dopraven na oběžnou dráhu,“ řekl íránský ministr pro telekomunikaci Mohammed Džavád Azarí Džahromí. Raketa podle něj v posledním stadiu letu nedosáhla potřebné rychlosti.

Ministr neobjasnil příčinu potíží rakety, ale řekl, že íránští vědci budou na vývoji dále pracovat. Podle státní televize měla družice obíhat Zemi na dráze vzdálené asi 600 kilometrů.

Druhý pokus se chystá

Druhý satelit, který Íránci chtěli vypustit, se jmenuje Dústí. Agentura AP píše, že není jasné, do jaké míry úterní neúspěch ovlivní vyslání druhého satelitu. Džahromí řekl, že se Írán pokusí dostat i tuto družici na oběžnou dráhu, termín ale neupřesnil.

Íránci většinou plánují podobné akce prezentující jejich technologickou vyspělost na únor, na nějž připadá výročí islámské revoluce. Letos uplyne od tohoto historického milníku 40 let.

Za úmysl vypustit satelity kritizovala Írán kromě USA také Francie. Podle obou zemí tím Teherán porušuje podmínky rezoluce z roku 2015, která vyzývá Írán, aby osm let nevyvíjel balistické rakety schopné nést jaderné hlavice. Íránci poslali do vesmíru svůj první vědecký a telekomunikační satelit domácí výroby v roce 2009, kdy si Írán připomenul 30. výročí islámské revoluce.