Už žádný další palmový olej. Indonésie uvalila moratorium na nové plantáže

Indonéský prezident Joko Widodo podepsal moratorium na rozvoj nových plantáží pro produkci palmového oleje a nařídil přezkum současných plantáží. Moratorium má trvat tři roky, uvedla agentura AP. Producenti palmového oleje jsou obviňováni z ničení životního prostředí a vykořisťování zaměstnanců.

Podle jednoho z vládních úředníků bylo toto rozhodnutí nutné, protože mnoho plánovaných plantáží se má nacházet uprostřed lesů a je také potřeba vyjasnit zákonná práva vesničanů a drobných zemědělců.

Palmový olej se vyrábí hlavně v Malajsii a Indonésii. Používá se po celém světě do množství produktů, od kosmetiky po potraviny. Je také velkým zdrojem příjmů pro obě země, i když většina zisků putuje několika konglomerátům.

Podle prezidentského příkazu musí centrální i všechny regionální vlády přehodnotit udělená povolení ke vzniku nových plantáží na pěstování palem pro olej. Mají také odložit zřizování nových plantáží, aby se omezily konflikty.

Lid versus olej 

Odvětví palmového oleje je cílem celosvětové kampaně ochránců přírody a lidských práv, kteří tlačí na firmy, aby přestaly nakupovat od producentů zapojených do odlesňování a zneužívání lidí. Kácení deštných pralesů kvůli plantážím palmy olejné a dřevin na produkci celulózy způsobilo také pokles populace kriticky ohrožených orangutanů, kteří se nacházejí pouze v Indonésii a Malajsii.

V rámci boje proti producentům palmového oleje Evropská unie zvažuje zákaz použití palmového oleje v biopalivech. Vlivný Mezinárodní svaz na ochranu přírody (IUCN) však na počátku roku uvedl, že zákaz není řešením, protože jiné rostlinné oleje vyžadují až devětkrát více půdy. Podle IUCN je nutná společná akce, díky které by se palmový olej stal zodpovědným a udržitelným odvětvím.