Pralesy i vzácné druhy dál ustupují palmovým plantážím. Svědkem byla i kamera ČT

Navzdory celosvětové kritice mizí další hektary pralesů kvůli palmovým plantážím. Velké společnosti tak získávají plochu pro palmy, jejichž olej platí za jednu z nejužívanějších surovin na světě. Kvůli tomu však mizí přirozené prostředí pro ohrožené druhy – dopadům se na Borneu věnují i čeští vědci. Natáčela s nimi exkluzivně zpravodajka Barbora Šámalová.

Video Události
video

Vědci vs. velkoprůmysl: Boj o osud pralesa na Borneu

V centru české pozornosti na Borneu je třeba kahau nosatý – jeden z nejvíce ohrožených primátů. Žije pouze na Borneu a za jeho přežití už bojuje 11 let zoolog Stanislav Lhota. I on za tu dobu pozoruje zcela jasnou změnu krajiny.

„Podstatná část pralesů podél velkých řek je určena k proměně. Budou se tam stavět průmyslové komplexy, zakládat plantáže, stavět obytné čtvrti,“ říká vědecký pracovník z ústecké ZOO.

Palmový olej je klíčovou složkou mnoha výrobků běžné spotřeby, jako jsou šampony, zubní pasta, zmrzlina či rybí prsty, a poptávka po něm v posledních desetiletích stoupá.

Ekologičtí aktivisté dlouhodobě upozorňují, že masivní používání palmového oleje vyvíjí tlak na přeměnu tropických lesů na palmové plantáže a způsobuje rozsáhlé odlesnění například v Indonésii či Malajsii.

Česká televize natočila požár na pozemku jednoho z největších světových výrobců palmového oleje. Firma se přitom podle zoologů zavázala, že od záměrného vypalování pralesa odstoupí.

Záběry ČT zachycují vypalování pralesa
Zdroj: ČT24
Po zaslání záběrů společnost požár popřela s odkazem na satelitní snímky. Ty ale zachytí jen velký oheň, který se vymkl kontrole. K podchycení záměrného vypalování pralesa nestačí.

A tak Češi navzdory okolnostem i nadále pracují na záchraně vzácných živočichů. Letos chtějí spočítat všechny zástupce druhu kahau na Borneu. „Dá se zjistit, které oblasti obsahují pro kahau nejzajímavější mangrovy z nutričního hlediska. Potom můžeme říct, která oblast by měla být chráněná,“ vysvětluje botanik Tomáš Koubek z Přírodovědecké fakulty UK.

Výzkum opic je jenom částí rozsáhlého programu za záchranu Balikpapanského zálivu. Češi na něm spolupracují s Indonésany a odborníky z celého světa.

/*json*/{"map":{"lat":4.400103552339738,"lng":113.93749414062495,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/