„Lovec planet“ je ve vesmíru. Dalekohled tam vynesla Muskova raketa Falcon 9

Z Floridy odstartovala raketa s vesmírným teleskopem TESS. Odkládaný start nakonec proběhl zcela bez problémů - společnost SpaceX uvedla na Twitteru, že teleskop už je na oběžné dráze. 

Z mysu Canaveral v americkém státu Florida odstartovala raketa Falcon 9 společnosti Space X s americkým vesmírným dalekohledem pro výzkum planet mimo naši sluneční soustavu. Start byl původně plánován na pondělí, ale musel být odložen kvůli technické závadě v řídícím systému nosné rakety.

Vesmírný dalekohled amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), zvaný Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS), je určen ke sledování těchto vesmírných těles. Má navázat na práci teleskopu Kepler, který sledoval objekty vzdálené okolo 1000 světelných let a během necelých deseti let objevil přes 2000 planet.

Za exoplanety astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu, z nichž některé mohou být podobné Zemi.

Mise TESS, která přijde na 337 milionů dolarů (6,9 miliardy korun), by měla trvat dva roky. NASA od ní očekává, že objeví další tisíce objektů, mezi nimiž by mohly být stovky planet podobné velikosti jako Země.