Falcon 9 dopraví do vesmíru teleskop TESS. Měl by objevit až dvacet tisíc exoplanet

2 minuty
Teleskop TESS se vydává na lov exoplanet
Zdroj: ČT24

Z amerického mysu Canaveral odstartuje „lovec planet“. Teleskop TESS bude mít za úkol hledat exoplanety. Tedy planety, které obíhají okolo jiných hvězd, než je Slunce, a z nichž některé by mohly být podobné Zemi. Vědci předpokládají, že zařízení by mělo objevit až 20 tisíc exoplanet. Původně měl teleskop odstartovat už v noci na úterý, start byl ale odložen na středu.

Do vesmíru vynese teleskop TESS nosná raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX. Teleskop bude vážit přibližně 350 kilogramů a na délku bude měřit necelé čtyři metry. K dobíjení energie mu budou sloužit sluneční panely a s orientací v prostoru mu pomůže takzvaný sledovač hvězd.

Jednou z nejdůležitějších součástí teleskopu pak jsou čtyři kamery, které budou mít za úkol sledovat až dvě stě tisíc hvězd. Data, která TESS o hvězdách nasbírá, bude pak díky anténě odesílat na Zemi jednou za dva týdny.

Na vývoji teleskopu TESS se podílejí hlavně Massachusettský technologický institut (MIT) a kosmická agentura NASA a jeho celková cena se odhaduje na 243 milionů dolarů. Základní mise teleskopu, který bude jako první skenovat téměř celou oblohu, je plánovaná na dva roky. První rok bude zkoumat jižní polokouli, druhý rok severní.

9 minut
Skarka z Akademie věd: Teleskop TESS bude skenovat 85 % oblohy
Zdroj: ČT24

Jak přesně bude teleskop exoplanety hledat, vysvětlil Marek Skarka ze stelárního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR. „TESS bude koukat po drobných propadech v jasnosti hvězd,“ uvedl ve vysílání ČT24.

„Když si představíte, že máte exoplanetu, která obíhá okolo vzdálené hvězdy, a ta dráha je tak šťastně natočená, že se koukáme přímo v rovině oběhu, tak se může stát, že ta planeta bude přecházet před tou svou mateřskou hvězdou a zablokuje část světla. Při pozorování tedy dojde k propadu jasnosti. A právě toto bude TESS hledat,“ přiblížil Skarka.

Exoplanety, které TESS objeví, půjde zkoumat ze Země

TESS naváže na práci zatím nejúspěšnějšího hledače exoplanet, kterým byla družice Kepler. Během své mise jich našla přes 2300. „Princip je úplně stejný, jako používal teleskop Kepler. Hlavní devíza je ale v tom, že TESS oskenuje zhruba třistapadesátkrát větší plochu než Kepler. Najde tak mnohem více exoplanet,“ dodal Skarka.

„Tím, že má malé dalekohledy, tak bude detekovat preferenčně jasné hvězdy. Tedy hvězdy, které jsou v blízkém slunečním okolí. To je velmi výhodné, protože pak můžeme tyto hvězdy zkoumat jednoduše dále ze Země pozemními dalekohledy, případně dalšími vesmírnými dalekohledy. A to u mise Kepler nebylo tak úplně snadné, protože Kepler měřil spoustu hvězd, ale ty hvězdy byly velmi slabé, a je těžké je pozorovat ze Země,“ doplnil Skarka. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 1 hhodinou

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 3 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 5 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 10 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025
Načítání...