TÉMA

Záchranná služba

Stavba plovoucího heliportu má zpoždění, záchranářské vrtulníky dál přistávají v sadech v centru Prahy
Pražští záchranáři stále čekají na heliport, který měl usnadnit dopravu pacientů do nemocnic na Karlově náměstí a v Podolí. Hotový měl být loni, zatím se ale ještě ani nestaví. Městská společnost, která má přípravu heliportu na starosti, nyní slibuje, že bude hotový příští rok v létě. Do té doby budou muset vrtulníky přistávat v dlouhodobém provizoriu, kterým jsou Zítkovy sady.
30. 9. 2023|
Na Lounsku utonuly dvě děti, jejich těla se našla až po hodině a půl
Tragicky skončily tento týden výjezdy k tonoucím. Na Lounsku se v úterý utopily dvě malé děti. V pondělí zase záchranáři sedm a devět minut oživovali dvě dívky, které tonuly v Ostravě a skončily v kritickém stavu.
23. 8. 2023|mus
Karlovarsku chybí letečtí záchranáři. Zasahovat by mohli začít už příští rok, tvrdí Válek
Letecká záchranná služba by mohla začít fungovat v Karlovarském kraji v příštím roce. Sídlo by měla na karlovarském letišti a provozovat by ji měla zřejmě armáda. Kraj by ji mohl zajistit do půlroku od chvíle, kdy bude znát přesné podmínky, což by mohlo být do dvou týdnů. Na Karlovarsku je i nedostatek dalších zdravotníků, zejména praktických lékařů a pediatrů.
9. 8. 2023|
Při nehodě autobusů u Brna se zranilo 76 lidí, řidič zemřel
Tragická nehoda dvou autobusů uzavřela na několik hodin v obou směrech dálnici D2 u Brna. Jeden člověk zemřel, vyplývá z vyjádření policie a hasičů. Dalších 76 lidí je zraněných, z toho čtrnáct vážně. Mezi zraněnými jsou i tři děti, nejsou v ohrožení života. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Dálnice byla v místě uzavřena v obou směrech na několik hodin. Plně zprovozněna byla po 23. hodině. Do autobusu společnosti FlixBus, který mířil z Budapešti do Prahy, zezadu narazil jiný vůz. Příčinu havárie policie vyšetřuje.
17. 7. 2023, Aktualizováno17. 7. 2023 23:50|
Na Olomoucku narazil autobus do rodinného domu, při nehodě se zranilo pět lidí
V Lutíně na Olomoucku ve čtvrtek dopoledne čelně narazil linkový autobus do rohu rodinného domu, při nehodě se zranilo pět lidí. Hasiči z kabiny havarovaného autobusu vyprostili zaklíněného řidiče. K havárii vyjeli také policisté a zdravotníci. Na místo byl povolán statik, který zkontroloval stav poškozeného domu. Havarovaný autobus se po poledni podařilo vyprostit, informoval mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.
6. 7. 2023, Aktualizováno6. 7. 2023 12:51|
Česká turistka zemřela v Řecku na pláži. Na sanitku čekala necelou hodinu, tvrdí tisk
Česká turistka zkolabovala a zemřela na pláži na řeckém ostrově Thasos poté, co čekala zhruba 50 minut na příjezd záchranky. Píše o tom řecký tisk. Úmrtí vyvolalo kritiku odborů i levicové opozice, podle které za špatné fungování záchranné služby mohou škrty ve zdravotnictví. Na celém ostrově, který je v létě vyhledávanou turistickou destinací, je podle tisku v provozu jen jedna sanitka.
27. 6. 2023|
V pražské nemocnici Bulovka spadl výtah se třinácti lidmi. Jedna žena si zlomila nohu
V pražské Fakultní nemocnici Bulovka v neděli pozdě odpoledne spadl výtah z druhého patra do výtahové šachty. Hasiči na Twitteru uvedli, že při zásahu zachránili třináct lidí, z toho jednu zraněnou osobu předali záchranné službě. Mezi cestujícími byly i čtyři děti. Výtah má podle hasičů maximální kapacitu šest lidí. Policie případ prošetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Budova, kde výtah spadl, patří Praze. Výtah byl po kontrole a v dobrém stavu, zřítil se zřejmě kvůli přetížení, uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
25. 6. 2023, Aktualizováno25. 6. 2023 20:20|
Na Uherskohradišťsku se srazila tři auta. Na místě zemřeli dva lidé
Při srážce tří osobních aut u Zlechova na Uherskohradišťsku zemřeli v neděli odpoledne dva lidé. Potvrdila to policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Další tři lidé včetně dvou dětí utrpěli zranění. Silnice I/50 byla v místě nehody několik hodin uzavřena, policisté odkláněli dopravu na objízdné trasy.
18. 6. 2023, Aktualizováno18. 6. 2023 21:52|
Hasičů se zdravotními problémy po zásahu ve Ždánicích přibylo
Zraněných hasičů po zásahu u pátečního požáru haly v průmyslovém areálu ve Ždánicích na Hodonínsku přibylo, někteří mají zdravotní komplikace v podobě kožních problémů. Zraněných hasiči aktuálně evidují čtrnáct, počet se ale zřejmě ještě zvýší, informoval jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Při zásahu unikly nebezpečné chemické látky.
12. 6. 2023|
Dálnici D1 na Vysočině zablokovala nehoda. Autobus srazil chodce
Dálnice D1 ve směru na Prahu byla mezi Větrným Jeníkovem a Humpolcem zhruba dvě hodiny neprůjezdná kvůli nehodě na 95. kilometru. Autobus tam srazil chodce, který neštěstí nepřežil, uvedla mluvčí policie Michaela Lébrová. Provoz na Prahu byl zastavený, tvořily se až dvacetikilometrové kolony. Policie dopravu odkláněla.
25. 4. 2023, Aktualizováno25. 4. 2023 10:17|
V noci hořel byt v Praze 4 a ubytovna v Praze 10, desítky lidí se musely evakuovat
Pražští hasiči zasahovali v noci na úterý u požáru bytu v Praze 4 a požáru ubytovny v Praze 10. Byt hořel ve dvanáctém patře obytného domu v Mečíkové ulici, hasiči z domu evakuovali 43 lidí, jednoho muže záchranáři úspěšně resuscitovali. V ubytovně, která je určena k demolici, hořelo ve druhém nadzemním podlaží, evakuováno bylo třicet lidí.
5. 4. 2023|
Českým a polským záchranářům chybí dohoda o příhraniční spolupráci
Když se člověku něco stane v horách na pomezí dvou států, je mu jedno, ze které strany hranic pro něj přiletí záchranka. Jenže ne vždy to tak funguje. Příkladem můžou být nejvyšší české hory. Krkonoše jsou oblíbené jak mezi Čechy, tak i Poláky. Chybí ale jeden podpis, který by zajistil, že by čeští zdravotníci mohli zasahovat v Polsku – a tedy i na tamních svazích Krkonoš, když se tam český turista dostane do nesnází. Věnoval se tomu pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa a který moderovali Michal Kubal a Martin Řezníček. Věnovali se rovněž bezpečnosti v kyberprostoru, kterou ohrožují falešné účty na sociálních sítích, a přiblížili práci Mezinárodního trestního soudu.
26. 3. 2023|
Ráno po ošetření na pohotovosti v Domažlicích zemřel kojenec, tragédií se zabývá policie. Nemocnice spojitost odmítla
O úmrtí nemocného kojence, kterého poslal lékař z Domažlické nemocnice domů, se zajímá policie. S tříměsíčním chlapcem přišli rodiče v pondělí večer na pohotovost s přetrvávající rýmou, kašlem a vysokou teplotou, ale dozvěděli se, že je pouze nachlazený. Do rána však dítě přestalo dýchat a přivolaná záchranná služba už ho nezachránila. Na událost ve čtvrtek upozornily weby Novinky.cz a iDNES.cz. Podle mluvčího nemocnice nemá smrt dítěte souvislost s potížemi, s nimiž bylo v nemocnici ošetřováno.
22. 12. 2022|
Dopravu ve většině republiky zkomplikovala ledovka, místy nevyjely spoje MHD
Dopravu na některých místech České republiky od rána komplikovala ledovka a sníh. Policisté evidovali zvýšené množství nehod, hromadná doprava měla zpoždění, některé spoje vůbec nevyjely. Problémy kvůli ledu byly i na železnici. V průběhu dne se situace uklidnila a většina silnic byla po poledni s velkou opatrností sjízdná. Některé ale mohou být dál zledovatělé nebo uzavřené. Více výjezdů kvůli počasí měli také zdravotníci, kteří ošetřovali různá poranění po pádu na namrzlých chodnících.
20. 12. 2022, Aktualizováno20. 12. 2022 20:56|
Vytíženým záchranářům by podle šéfa jejich asociace mohly pomoct déle otevřené ordinace praktiků
Denně vyjedou záchranáři k víc než třem tisícům případů. Až u třetiny z nich by přitom podle nich stačilo ošetření v ambulanci. Šéf asociace záchranářů proto navrhuje zavedení odpoledních ordinačních hodin u praktiků. Zároveň ale vyzývá neotálet s voláním na linku 155 v případě akutních problémů.
22. 11. 2022|
Řidiči sanitek vysoudili odměny za práci během covidu
Pro řidiče sanitek z Nového Bydžova, kterým loni odmítla majitelka firmy vyplatit odměny od státu za ztíženou práci při covidové pandemii, nyní končí spor úspěšně. Podnikatelka Dana Vojtěchová u soudu nepravomocně prohrála. Neodvolala se a peníze teď řidičům v plné výši doplatila.
2. 8. 2022|
Řidiči kamionů nemusejí ve výjimečných situacích dodržovat přestávky, potvrdili poslanci
Resort dopravy bude moci ve výjimečných situacích, například při kalamitách nebo krizích, povolit řidičům kamionů, aby mohli po určitých úsecích silnic jezdit bez dodržování požadavků na přestávky v jízdě a odpočinek. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, kterou poslanci stvrdili. Opozičnímu hnutí ANO se nepodařilo na schůzi prosadit přednostní projednání vládní předlohy, kterou by chtělo opravit zákonnou možnost předčasné penze pro zdravotnické záchranáře. Další body poslanci neprojednali, řádnou schůzi přerušili do příští středy.
8. 7. 2022, Aktualizováno8. 7. 2022 11:44|
V Jablonci se podle soudního znalce pravděpodobně vařil pervitin. Vyšetřování potrvá měsíce
V panelovém domě v Jablonci nad Nisou, kde se v úterý přiotrávilo několik lidí dráždivou látkou, se pravděpodobně vyráběl pervitin. Uvedl to soudní znalec v oboru chemie a kriminalistiky, kterého oslovila Česká televize. Vyšetřovatelé tuto informaci zatím nepotvrdili. Všech 37 lidí, kteří skončili v nemocnici, se už vrátilo domů.
9. 6. 2022|
Požár v domově v Roztokách má dvě oběti a desítky zraněných. Policie prověřuje opravu kotelny
Při požáru v Alzheimer centru v Roztokách u Prahy zemřeli dva jeho klienti a dalších 55 lidí se zranilo. Za poslední roky jde o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory. Škodu hasiči odhadují na 70 milionů korun, jeho příčina zatím není známa. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
2. 6. 2022, Aktualizováno2. 6. 2022 19:52|
Firma musí doplatit covidovou odměnu řidiči sanitky, rozhodl nepravomocně soud
Řidiči sanitek z Nového Bydžova, kterým vloni v létě odmítla majitelka firmy vyplatit odměny od státu za ztíženou práci během covidové pandemie, zaznamenali úspěch. Okresní soud v Hradci Králové dal zapravdu žalobě prvního z nich a firmě nepravomocně přikázal doplatit mu odměnu v plné výši.
29. 4. 2022|
Při srážce autobusu a auta v pražských Satalicích se zranilo devět lidí
Při srážce autobusu a osobního auta v pražských Satalicích se v pondělí večer zranilo devět lidí. Tři lidé byli zraněni těžce. Pro jednoho z nich letěl na místo vrtulník, oznámila Monika Nováková, mluvčí středočeských záchranářů, kteří na místě zasahovali ve spolupráci s pražskou zdravotnickou záchrannou službou.
14. 3. 2022|daz
V Praze se srazily nákladní vlaky. Jeden člověk je zraněný, provoz na trati je zastaven
Na trati mezi stanicemi Praha-Vysočany a Horní Počernice se dopoledne srazily dva nákladní vlaky. Jedna z lokomotiv vykolejila, provoz v místě nehody byl do odvolání zastaven. Pražská záchranná služba ošetřila šestapadesátiletého muže, kterého s bolestí zad odvezla do nemocnice. Další tři lidé vyvázli z nehody bez zranění. Podle prvních informací jeden ze strojvůdců zřejmě projel návěstidlo v poloze Stůj zakazující jízdu.
10. 3. 2022, Aktualizováno10. 3. 2022 15:39|
Ministři poprvé jednali s hejtmany. Domluvili se na změně financování záchranek
Premiér Petr Fiala (ODS) a další členové koaliční vlády v Hrzánském paláci v Praze poprvé od svého jmenování zasedli k jednání s hejtmany. V plánu měli hovořit o fungování spolupráce krajských samospráv i o změně stavebního zákona. V souvislosti s přípravou státního rozpočtu bylo tématem i financování oprav silnic nižších tříd či organizace letecké záchranné služby. Fiala se vyjádřil i k napětí na hranicích Ruska a Ukrajiny.
20. 1. 2022, Aktualizováno20. 1. 2022 13:49|
30 let zpět: Pražská záchranná služba během vánočních svátků
Přestože jsou Vánoce svátky klidu a pohody, záchranná služba jezdí naplno i v těchto dnech. Nejinak tomu bylo i před 30 lety v Praze. Hlavní město disponovalo pěti vozy s lékařem, jedním vrtulníkem a sedmi takzvaně zálohovými vozy. Během vánočních svátků pak byla posílena služba při převozu pacientů ze zdravotnických zařízení do domovů.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.
25. 12. 2021|Archiv ČT