TÉMA

Sasko-Anhaltsko

Evropa zápasí se špatným počasím. Švédsko hlásí extrémní mráz, Francie a Německo záplavy

Zatímco v západní Evropě silný vítr a přívalové deště způsobily záplavy, v severských zemích narušily dopravu extrémní mrazy a sněhové bouře, informoval server The Guardian. Husté sněžení uvěznilo zhruba tisíc osobních i nákladních automobilů na více než 24 hodin na švédské dálnici. Povodně komplikují situaci ve Francii, ale také v Německu, kde v tamních spolkových zemích Sasko-Anhaltsko, Durynsko a Dolní Sasko zůstává povodňová situace kvůli vydatnému dešti dramatická.
4. 1. 2024Aktualizováno4. 1. 2024, 21:09|

Merkelová hodlá zvýšit tlak na neočkované, uvedla televize n-tv. Do některých zařízení by neměli přístup

Německá kancléřka Angela Merkelová chce zpřísnit omezení pro neočkované proti nemoci covid-19, v úvahu připadají mimo jiné odepření vstupu do vybraných zařízení či každodenní testování na pracovišti. Podle informací televize n-tv to v úterý kancléřka řekla na jednání předsednictva její Křesťanskodemokratické unie (CDU).
2. 11. 2021|

Sasko-Anhaltsko má tři měsíce po volbách novou vládu, povede ji znovu konzervativec Haseloff

Tři měsíce po zemských volbách má německá spolková země Sasko-Anhaltsko novou koaliční vládu. Povede ji opět konzervativec Reiner Haseloff (CDU), jehož znovuzvolení poslanci regionálního sněmu plánují na čtvrtek. V pondělí představitelé CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP) podepsali koaliční dohodu.
13. 9. 2021|

Německá CDU vyhrála zemské volby v Sasku-Anhaltsku

Nedělní regionální volby v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko jasně vyhrála konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU), po sečtení většiny okrsků jí hlas dalo 36,8 procenta zúčastněných voličů. Druhá s velkým odstupem skončila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), dostala 21,5 procenta hlasů. Do zemského sněmu se dostali rovněž sociální demokraté (SPD), liberálové (FDP), Zelení a postkomunistická Levice. Volební účast byla 60,3 procenta, což je o něco méně než v roce 2016, kdy hlasovalo 61,1 procenta voličů.
6. 6. 2021Aktualizováno7. 6. 2021, 07:49|

Spolkové země východního Německa nechtějí zastavení Nord Streamu 2 kvůli otravě Navalného

Šéfové vlád východoněmeckých spolkových zemí nechtějí kvůli případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného pozastavit projekt německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Uvádí to podle informací deníku Bild závěr pátečního jednání představitelů zemí této části Německa. Přerušit dostavbu takřka dokončeného plynovodu v odvetě za otravu Navalného požaduje v Německu řada politiků. Kancléřka Angela Merkelová sice předem nevylučuje žádnou odpověď, diskutovat o konkrétních krocích zatím ale považuje za předčasné.
18. 9. 2020|

Středověký antisemitský reliéf na „Lutherově kostele“ zůstává. Soud potřetí odmítl jeho odstranění

Německý soud už potřetí odmítl žádost o odstranění antisemitského reliéfu z kostela ve Wittenbergu v Sasku-Anhaltsku. Podle žalobce, kterým je člen židovské obce, přispívá plastika k rostoucím protižidovským náladám. Soud uvedl, že pokud by se posuzovalo jen dílo samotné, šlo by skutečně o urážku. V současnosti je ale podle něj středověká pískovcová plastika částí památky, a nemá tak urážlivý charakter. Rozsudek není pravomocný.
4. 2. 2020|

Dva mrtví po střelbě v Sasku-Anhaltsku. Podle médií útočil mladý německý antisemita

Dva lidé zemřeli a další dva byli zraněni po útoku v Halle v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Jedna žena zemřela u místního židovského hřbitova, muž v tureckém bistru. Podezřelého útočníka policie zadržela. Motivace střelby není oficiálně potvrzena, média referují o krajně pravicových pohnutkách. Úřady už během dne zpřísnily bezpečnostní opatření u židovských objektů v zemi.
9. 10. 2019Aktualizováno9. 10. 2019, 22:25|

Tisíce německých školáků protestují v ulicích proti uhlí. Komise v Berlíně rozhodne o budoucnosti energetiky

Tisíce německých školáků svou neúčastí na výuce demonstrují za co nejrychlejší odklon od uhelné energie. Protest, který se pro některé z nich už stal páteční tradicí, se v pátek časově kryje se zřejmě závěrečným jednáním takzvané uhelné komise v Berlíně. Ta má stanovit konečné datum pro využívání energie z uhlí.
25. 1. 2019Aktualizováno25. 1. 2019, 15:22|