Čína pomáhá Rusku obcházet sankce. Dodává mu čipy, vysílačky i drony

3 minuty
Události: Čína pomáhá ruské válce na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Čína je jednou ze zemí, které pomáhají Rusku obcházet sankce. Vyplývá to z veřejně dostupných celních záznamů. Dodává mu například kriticky důležité drony sloužící k zaměřování ukrajinské armády nebo čipy, jež jsou v moderní válce nezbytné.

Peking zůstává zdánlivě neutrální, ale obchodní údaje ukazují, že Čína pomáhá Rusku ve válce na Ukrajině. Státní firmy dodávají technologie s dvojím užitím. Podle americké organizace C4ADS, která analyzuje bezpečnostní hrozby, jde o navigace, drony, rušičky a součásti stíhaček.

„Identifikovali jsme 281 dříve neohlášených dodávek citlivého zboží dceřinými společnostmi čínské firmy Poly Group ruským obranným organizacím v letech 2014 až 2022. V lednu 2022 například vyvezla součásti protiletadlových radarů firmě Almaz Antey, na kterou byly uvaleny sankce,“ uvedla C4ADS.

Rusko dokáže pokrýt většinu vojenských potřeb z domácích zdrojů. U moderních technologií, jako jsou čipy, je ale závislé na dovozu, a navzdory sankcím ho dokázalo zvýšit. Čtyřicet procent čipů dodala Čína a Hongkong. Podle Pekingu je export v souladu se zákony.

„Čínská vláda vždy vyžadovala, aby podniky dodržovaly národní zákony a předpisy o kontrole vývozu a zajistily, aby byl v souladu s čínskými národními bezpečnostními zájmy a mezinárodními zájmy,“ řekla mluvčí čínského ministerstva obchodu Šu Ťüe-tching.

Diskreditace aliancí vedených Američany

Si Ťin-pching a Vladimir Putin před rokem uzavřeli partnerství bez limitů. Peking dodnes invazi neodsoudil a šíří ruský narativ o „speciální operaci“.

Vládcům Číny ani jejím obyvatelům nezáleží na tom, kdo ovládá tu či onu oblast Ukrajiny. Mají ale zásadní zájem na diskreditaci aliancí vedených Američany, protože ty by Čínu jednoho dne mohly ohrozit ve východní Asii.

Komunistická strana ve svém učení naznačuje, že je naivní ptát se, jestli jsou vlády špatné nebo ctnostné. Rozhodující je dopad na Čínu. Proto je žádoucí, aby Rusko vzdorovalo a přežilo sankce.

„Nic nenasvědčuje, že by se Čína chtěla odklonit od Ruska. Mají společného nepřítele, kterým jsou Spojené státy. Mají společný terč, kterým je NATO obviňované ze zodpovědnosti za válku,“ říká politolog Jean-Pierre Cabestan z Hongkongské baptistické univerzity.

Čínské firmy nyní skupují zlevněnou ruskou ropu a uhlí. Vzájemný obchod dosáhl rekordních výšek, meziročně stoupl o třicet procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si vyžádaly přes pět set mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu. Uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 544 lidí, píše AP.
před 11 mminutami

Protesty v Íránu mají přes pět set obětí, Izrael je ve stavu pohotovosti

Násilnosti provázející celonárodní protesty proti íránskému režimu si doposud vyžádaly 544 mrtvých a více než 10 600 lidí je zadrženo, uvedla podle Reuters organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA), která sídlí ve Spojených státech. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti. Americký prezident Donald Trump se v úterý setká se svými hlavními poradci, aby projednali další postup vůči Íránu, píše Reuters. Írán varuje USA před odvetou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Demonstrace proti íránskému režimu se konaly i v Evropě

Demonstrace na podporu protirežimně naladěných Íránců se v neděli konaly v Londýně, Paříži či Istanbulu, zatímco v samotném Íránu pokračovaly násilně potlačované celostátní protesty proti teokratickému režimu. Za poslední dva týdny při nich bylo v Íránu zabito nejméně 544 lidí, uvedla nevládní organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA). V evropských metropolích byly demonstrace poklidnější a často se jich účastnili místní Íránci, kteří požadovali konec islámské republiky, vyplývá ze zpravodajství tiskových agentur.
před 5 hhodinami

Británie vyvine pro Ukrajinu raketu s dlouhým doletem

Británie pro Ukrajinu vyvine nový balistický raketový systém, který napadené zemi umožní lépe se bránit útokům z Ruska. Oznámila to v neděli britská vláda. Střely budou schopny nést hlavice s hmotností dvě stě kilogramů a budou mít dolet přes pět set kilometrů. Vláda už v rámci projektu nazvaného Nightfall vyhlásila soutěž na vývoj systému.
před 7 hhodinami

Čína přitvrzuje vůči Japonsku, opatření se dotkla i turismu

Čína omezuje vývoz vzácných zemin a magnetů do Japonska. Vyostřuje tím politický spor s Tokiem. Opatření míří na široké spektrum japonských firem. Peking tvrdí, že tím trestá Japonsko za výroky jeho premiérky Sanae Takaičiové o Tchaj-wanu. Ta naznačila možné zapojení do případného konfliktu. Mezi trestnými opatřeními je také omezení turistických výměn.
před 7 hhodinami

Po tragickém požáru restaurace v Mostě přišly kontroly. Hasiči prověřují řadu kritérií

Lidé si připomínají rok od tragického požáru v restauraci U Kojota v Mostě. Na místě tehdy zemřelo šest lidí, jedna žena pak podlehla zraněním po dvou dnech. Jde o šestý nejtragičtější případ tohoto druhu od roku 1990. Po neštěstí následovaly série kontrol v několika podnicích. Probíhat budou také ve Švýcarsku, kde si požár baru v lyžařském středisku Crans-Montana vyžádal na šedesát životů.
před 8 hhodinami

Izraelská armáda udeřila na jihu Libanonu. Předtím prý vyzvala k evakuaci

Izraelská armáda udeřila na jihu Libanonu na cíle, které jsou dle ní spojené s teroristickým hnutím Hizballáh. Uvedla to místní tisková agentura ANI. Před útokem vyzvala izraelská armáda obyvatele oblasti, aby se evakuovali, podotkla agentura AFP.
před 8 hhodinami

Trump vyzval Kubu k dohodě s USA. Pohrozil koncem dodávek ropy

Kuba by měla co nejdříve uzavřít dohodu se Spojenými státy, napsal v neděli americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. K příspěvku dodal varování, že ostrovní stát napříště už nebude dostávat žádnou ropu ani peníze od Venezuely. Proti jeho výrokům se ohradil kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez. Trump mimoto sdílel i příspěvek, v němž tvrdí, že příštím prezidentem Kuby se má stát současný šéf americké diplomacie Marco Rubio.
před 12 hhodinami
Načítání...