Česko podle Kulhánka nebrzdí cestování do Egypta nadměrnými překážkami

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) při návštěvě Egypta řekl tamním představitelům, že Česká republika cestování do Egypta neztěžuje nadměrnými požadavky. V Káhiře se setkal s šéfem egyptské diplomacie Sámehem Šukrím a s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím, kterému předal pozvání na návštěvu do Prahy, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Do Egypta ministra doprovázela podnikatelská delegace.

Video Události
video

Česko podle Kulhánka nebrzdí cestování do Egypta nadměrnými překážkami

„Egypt je náš blízký spojenec a klíčový hráč na Blízkém východě,“ uvedl český ministr po setkání s egyptským prezidentem Sísím. Předal mu také pozvání na státní návštěvu do ČR od prezidenta Miloše Zemana. Podle českých médií měl egyptský prezident přicestovat do Prahy loni na zahájení výstavy s egyptskými exponáty Sluneční králové v Národním muzeu. Cesta se ale tehdy neuskutečnila kvůli epidemii covidu-19.

Kulhánek nyní egyptské představitele ujistil, že Česko neklade nadměrné byrokratické požadavky na prokázání bezinfekčnosti cestujících z Egypta. „Před pandemií sem jezdilo řádově tři sta tisíc českých turistů ročně. My doufáme, že se co nejdříve dostaneme zpět k těmto číslům,“ uvedl. Dodal ale, že je v zájmu České republiky hlídat, aby cestování nepřispívalo k šíření nových mutací koronaviru v ČR.

Egypt se nyní nachází na české cestovatelské mapě v kategorii zemí s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem, podobně jako mnoho jiných neunijních států. Lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří prodělali nemoc před méně než 180 dny, musí při návratu z Egypta do Česka vyplnit cestovní formulář. Ostatní lidé ale musí nastoupit do izolace, ve které musí zůstat alespoň pět dnů od příjezdu na české území.

Podle ministerstva zahraničí stávající údaje nenasvědčují, že by se Egypt měl v dohledné době přesunout do nejhoršího stupně zemí s extrémním rizikem nákazy.

Předloni Egypt vydělal na turismu přes třináct miliard dolarů. Loni to bylo asi o sedmdesát procent méně. Počet turistů kvůli karanténním opatřením klesl asi o dvě třetiny. „Turismus představuje jedenáct procent HDP. Takže je důležité držet příliv turistů. Proto udržujeme optimální úroveň bezpečnosti,“ ujistil egyptský ministr zahraničí Šukrí.

Egypt teď prioritně očkuje zejména zaměstnance hotelových rezortů. Tvrdí, že epidemickou situaci má pod kontrolou a počet nových případů klesá. Oficiální statistiky udávají, že v zemi, která má přes sto milionů obyvatel, každý den přibudou zhruba tři desítky případů.

Podle expertů jsou ale čísla mnohonásobně vyšší. Lidé se nechávají testovat, až když leží ve vážném stavu v nemocnici.

Ministra doprovázela podnikatelská delegace

Při návštěvě českého ministra zahraničí bylo v Káhiře uspořádáno i obchodní fórum se zhruba dvěma stovkami účastníků. Egypt je významným trhem pro české investice a export v Africe a na Blízkém východě, uvedl Kulhánek. Z Česka přijely firmy, které podnikají ve vodohospodářství, finančních službách či výrobě zbraní.

Evropská unie v červenci uvedla, že vztahy s Egyptem jsou strategické. Váží si role, kterou země sehrála například při jednání o ukončení květnového konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Na konci loňského roku šéf unijní diplomacie Josep Borrell ale vyjádřil znepokojení ze zhoršování stavu lidských práv v Egyptě. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, například Amnesty International, dříve kritizovaly Francii a další členské země za dodávky zbraní vládě prezidenta Sísího, kterou považují za autoritářskou.

Ministr Kulhánek také uctil při setkání s českými příslušníky mírové a pozorovací mise na Sinaji (MFO) památku rotmistryně Michaely Tiché, která loni zahynula při havárii vrtulníku. Čeští vojáci se na Sinaji podílí na sledování situace a přepravě osob a materiálu. Kulhánek připomněl, že parlament schválil prodloužení mise do konce roku 2022.