Děti zřejmě nebudou muset mít test, když cestují z rizikových zemí. Ministerstva souhlasí, rozhodne vláda

Děti od šesti do 12 let zřejmě nebudou muset mít předvstupní test na covid-19, i když se budou vracet s rodiči z dovolené ze zemí, které mají vysoké či velmi vysoké riziko nákazy covidem-19. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) s tím souhlasí ministerstva zdravotnictví i vnitra a návrh v pátek projedná vláda. Pokud změna projde, mohla by začít platit už tento víkend. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

„Rýsuje se úleva pro rodiče: U dětí ve věku šest až 12 let nebude nutný předvstupní test, i když pojedou z červené nebo tmavě červené země. Po návratu mohou hned na PCR test – a pak klidně na další tábor,“ napsal Kulhánek na Twitteru.

Při návratu ze zemí s vysokým rizikem či velmi vysokým rizikem nákazy musí cestující vyplnit příjezdový formulář. Pokud cestují veřejnou dopravou, musí před tím podstoupit antigenní nebo PCR test. Po příjezdu se pak mají mezi pátým a 14. dnem dostavit na PCR test. Dokud nemají výsledek, je nutná samoizolace. Pokud přijedou například svým autem, nemusí mít test předem, ale podmínky po příjezdu jsou stejné jako u veřejné dopravy.

Výjimku mají plně očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Stejně tak výjimka platí pro děti do šesti let. Pokud jsou rodiče očkovaní, ale děti jsou ve věku od šesti do 12 let, na rodiče se příjezdová opatření nevztahují, na děti ale ano. Pro děti v této věkové kategorii zatím není v ČR očkování proti covidu-19 dostupné. Očkovat se mohou až od 12 let.

V červené a tmavě červené kategorii zemí jsou nyní i některé populární turistické destinace. Změna by se mohla dotknout desítek tisíc lidí. Právě červené země - jako například Španělsko nebo Řecko - letos patří mezi Čechy k turisticky velmi oblíbeným. Od pondělí by pak na seznam států s vyšším rizikem nákazy, odkud bude po návratu nutná karanténa, měly nově přibýt Dánsko a Francie.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se domnívá, že v případě těchto malých dětí je riziko, že se nakazí a jejich rodiče nebudou nakaženi malé. I proto, že nechodí nikde samy, a pohybují se jen v blízkosti těch nejbližších. 

Video Události: Změna pravidel po návratu z ciziny
video

Události: Změna pravidel po návratu z ciziny

Zdroj: ČT24

Jak to vidí poslanci

„Děcka nebudou muset chodit do karantén, což za mě má určitě logiku. Na druhou stranu je polovina prázdnin, každý týden je nějaká změna a opravdu to, myslím, obyvatele už nebaví,“ řekla poslankyně a členka Výboru pro zdravotnictví Hana Aulická Jírovcová (KSČM). 

Expert Pirátů na zdravotnictví Ondřej Dostál se pak domnívá, že smyslem přeshraničních karantén je zabránit zavlečení mutací. „Proto musí být toto opatření uplatněno rovně vůči všem osobám, které přijíždějí z rizikových zemí. Pokud by bylo uplatněno jen vůči některým, tak by ztrácelo smysl.“

Ministerstvo zahraničí eviduje od začátku sezony dovolených nejvíc dovezených případů covidu ze Španělska, dále Tuniska, Egypta a Ruska. Řádově jde o desítky importů z každé země. „Pokud to jsou desítky případů ze Španělska, kam od začátku sezony odcestovalo 80 tisíc lidí, tak jaká je to tedy míra rizika,“ pokládá si otázku místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.