Zemřel známý nizozemský novinář de Vries, podlehl střelným zraněním z minulého týdne

V Nizozemsku zemřel známý novinář Peter de Vries, podle rodiny podlehl střelným zraněním z minulého týdne. De Vries se proslavil svými reportážemi o nizozemském kriminálním podsvětí a v minulosti opakovaně čelil kvůli některým kauzám výhrůžkám, píše o tom agentura Reuters. Minulé úterý jej postřelili na ulici krátce po jeho pravidelném vystoupení v televizi. Čin tehdy odsoudili politici z Nizozemska i z dalších evropských zemí. Policie drží ve vazbě dva podezřelé.

Nizozemský novinář de Vries
Zdroj: ČTK Autor: Peter Dejong

„Peter bojoval až do konce, ale tuto bitvu nebyl schopen vyhrát,“ uvedla podle nizozemské televize RTL rodina ve vyjádření. „Peter žil podle svého přesvědčení: Pokud člověk klečí na kolenou, nemůže být svobodný. Jsme na něj neuvěřitelně pyšní a zároveň jsme zoufalí žalem,“ pokračuje sdělení.

Od chvíle, kdy byl postřelen, se čtyřiašedesátiletý de Vries nacházel v nemocnici v kritickém stavu. Novináře postřelili šestého července na ulici v centru Amsterdamu, když odešel z televizního studia a blížil se ke vchodu do podzemních garáží. Jedna z kulek ho zasáhla do hlavy.

Celebrita a expert

De Vries byl podle agentury Reuters v Nizozemsku celebritou, často se objevoval v televizi a byl považován za experta se zdroji mezi zločinci i strážci zákona. Proslavil se vyšetřováním okolností únosu pivního magnáta Freddyho Heinekena z roku 1983, přičemž únosce Willema Holledeera v roce 2013 odsoudili za výhrůžky adresované tomuto investigativnímu novináři.

Za práci na případu zmizení Američanky Natalee Hollowayové na ostrově Aruba zase de Vries v roce 2008 dostal mezinárodní cenu Emmy. Ve svých televizních pořadech pracoval s rodinami obětí a neúnavně se zabýval nevyřešenými případy.

Lidé ve čtvrtek pokládali květiny, svíčky i vzkazy se slovy podpory na chodník, na nějž se de Vries minulý týden zhroutil, když byl zasažen. Na místo dorazily stovky lidí. Dvacetiletá Verena Postmaová, která byla mezi těmi, kdo přišel reportérovi vzdát hold, uvedla, že sám de Vries by se za hrdinu neoznačil. „Stál nohama pevně na zemi. Bojoval, aby se nikdy nepoddal zločinu nebo výhrůžkám,“ citovala ji AFP. 

Policie nedlouho po incidentu zadržela dva muže. Jedenadvacetiletého Nizozemce z Rotterdamu, o němž místní média referují jako o Delanovi G., podezírá jako střelce, pětatřicetiletý Polák, který se v médiích objevuje pod jménem Kamil E., podle vyšetřovatelů řídil vozidlo, v němž se muži snažili ujet.

„Je to útok na žurnalistiku“

Útok na de Vriese vyvolal pobouření jak v Nizozemsku, tak i v řadě dalších evropských zemí. Nizozemský premiér Mark Rutte na Twitteru napsal, že ho smrt novináře hluboce zasáhla a že je pro něj téměř nepochopitelná.

„Je to útok na žurnalistiku, základní kámen našeho právního státu,“ řekl nizozemský král Willem-Alexander. „A jako takový je to útok na náš ústavní pořádek,“ dodal.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zase minulý týden zdůraznila, že novináři, kteří se zabývají možným zneužitím moci, nejsou hrozbou, ale přínosem pro demokracie a společnosti. „Naše srdce i solidarita patří novináři Peterovi de Vriesovi,“ sdělila von der Leyenová.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která se zasazuje o svobodu tisku a médií, uvedla, že Evropa selhává v ochraně novinářů. Podle mluvčí organizace Pauline Adesové-Mevelové lze od roku 2017 zřetelně pozorovat v tomto ohledu zhoršení.

V roce 2017 zahynula při bombovém útoku maltská investigativní novinářka Daphne Caruanaová Galiziová. V následujícím roce byli zastřeleni slovenský novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová. V dubnu letošního roku byl nedaleko Atén zastřelen řecký novinář Jorgos Karaivaz, který se zabýval kriminálními kauzami.