Itálie dala Googlu pokutu přes 100 milionů eur, znevýhodňoval cizí aplikace

Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur (2,6 miliardy korun) za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Antimonopolní úřad ve čtvrtek oznámil, že firma k tomu využívá svůj operační systém Android a on-line obchod s aplikacemi Google Play.

„Prostřednictvím Androidu a obchodu s aplikacemi Google Play má společnost dominantní postavení na trhu. To jí umožňuje mít pod kontrolou i vývojáře aplikací a jejich vliv na koncové zákazníky,“ píše se v oznámení antimonopolního úřadu AGCM.

Skoro tři čtvrtiny Italů podle něho používají chytré mobilní telefony s operačním systémem Android. Antimonopolní úřad jako příklad zneužití dominantního postavení na trhu zmínil rozhodnutí Googlu neumožnit firmě Enel X umístění aplikace JuicePass na platformě Android Auto, která uživatelům umožňuje používat programy při řízení vozidla.

JuicePass přitom poskytuje služby pro elektromobily, Google jí nicméně blokuje přístup na platformu Android Auto už dva roky. Firmě Enel X tak mohl zkomplikovat snahu vybudovat si uživatelskou základnu, upozorňuje AGCM.

Úřad vyzval Google, aby aplikaci umístil na platformu

Podle něho internetová společnost rovněž nespravedlivě omezila využití aplikace na úkor svého produktu Google Maps. „Takový postup může ovlivnit rozvoj e-mobility v té nejdůležitější fázi,“ uvedl antimonopolní úřad s tím, že případné negativní dopady se mohou projevit při dalším nástupu elektromobilů.

Společnost Enel X je divizí italské energetické společnosti Enel. Její aplikace JuicePass uživatelům umožňuje najít na mapě dobíjecí stanici a prohlédnout si k ní podrobnosti. Vedle pokuty antimonopolní úřad firmu Google vyzval, aby umožnila instalaci aplikace na své platformě.

Google se potýká s problémy ve více evropských zemích. Evropská komise (EK) firmu vyšetřuje od roku 2010, kdy začala zkoumat, zda nezneužívá svého dominantního postavení ohledně internetového vyhledávání. Později se přidaly obavy i kvůli Androidu.

V roce 2017 dostal Google od EK pokutu 2,42 miliardy eur (tehdy 63,6 miliardy korun), o rok později rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (tehdy 112,2 miliardy korun) a v roce 2019 musel zaplatit také 1,49 miliardy eur (tehdy 38,2 miliardy korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán na hranicích s Afghánistánem zabil 29 lidí, podle Islámábádu ozbrojenců

Pákistánské bezpečnostní síly v neděli večer podnikly pozemní operaci podél pákistánsko-afghánské hranice a při následných „precizních úderech“ zabily 29 ozbrojenců z řad pákistánské frakce Talibanu. Informovala o tom v noci na pondělí agentura AP s odvoláním na představitele vlády v Islámábádu. Kábul naopak tvrdí, že při úderech byly zabity či zraněny desítky civilistů.
03:18Aktualizovánopřed 33 mminutami

USA a Írán přeruší útoky a budou jednat v Dauhá, napsal Axios

USA a Írán se dohodly na oboustranném přerušení vzájemných úderů a obě strany se sejdou v úterý k jednání v katarské metropoli Dauhá. S odvoláním na vysokého představitele americké administrativy to v neděli uvedl server Axios.
před 5 hhodinami

Zemětřesení ve Venezuele má téměř 1500 obětí, poškozeno je skoro osm set budov

Obyvatelé Venezuely hlásí po dvojici středečních zemětřesení na 68 900 pohřešovaných, uvedla agentura AP. Nejničivější katastrofa svého druhu, která zemi postihla za více než sto let, si podle nejnovější bilance vyžádala nejméně 1450 mrtvých a 3238 zraněných. Poškozeno bylo 774 budov, z nichž se 189 zcela zřítilo, uvedl podle AFP předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Venezuela obdržela pomoc od čtyřiadvaceti zemí, které vyslaly přes dva a půl tisíce záchranářů, sdělila prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Ve Venezuele už pomáhají i záchranáři z Česka.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Rusku je nejhorší palivová krize za desítky let. Problémy potvrdil i Putin

Ukrajinské drony v neděli ráno znovu zasáhly rafinerii ve Slavjansku na Kubáni na jihu Ruska. Právě útoky na ropnou infrastrukturu způsobily v zemi agresora palivovou krizi, a to největší od začátku 90. let. Některé benzinové stanice už nemají co prodávat, jinde lze koupit jen omezené množství paliva za vyšší ceny. Rusové na něj musí čekat v dlouhých frontách. Problémy v neděli přiznal i vládce Ruska Vladimir Putin.
před 8 hhodinami

Rusko útočilo na Kyjev či Záporoží, Ukrajina zasáhla rafinerie okupantů

Rusko v noci na neděli podniklo další údery na ukrajinská města. Nejméně dva mrtvé a šestnáct zraněných včetně dětí hlásí Záporoží, po dvou zraněných uvádí Kyjev a Černihiv. Ukrajina pokračovala v náletech na ruské rafinerie, podle telegramových účtů i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasáhla podniky v Krasnodarském kraji a v Jaroslavské oblasti. Cílem útoku se stala také tepelná elektrárna a železniční most na okupovaném Krymu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Extrémní vedra nadále trápila Německo, Polsko i Slovensko

Rekordně vysoké teploty zaznamenaly během neděle Německo i Polsko, nové maximum bylo naměřeno i pro slovenské hlavní město. V Německu předchozí rekord přitom padl teprve v sobotu. V Polsku naměřili ve městě Slubice na západě země 40,5 stupně. V Bratislavě pak krátce před 16:00 teplota na stanici ve čtvrti Koliba vystoupala na 39,5 stupně Celsia.
před 11 hhodinami

Írán si nárokuje kontrolu Hormuzského průlivu jen pro sebe

Írán si kontrolu Hormuzského průlivu nárokuje jen pro sebe, uvedl ministr zahraničí Abbás Arakčí a varoval před jakýmkoli vnějším vměšováním do této záležitosti. Otevření námořní cesty je klíčovou součástí předběžné rámcové dohody mezi USA a Íránem, podepsané 17. června. Po obnovených vzájemných útocích však Teherán opět trvá na výhradní kontrole úžiny, která je klíčovou pro globální obchod, zejména s ropou a plynem.
před 12 hhodinami

Při pádu malého letadla zahynulo ve Francii jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo v neděli o život při pádu malého letadla v Tomblaine na předměstí Nancy na severovýchodě Francie, píše agentura AFP s odvoláním na prefekturu departementu Meurthe-et-Moselle. Na místo neštěstí zamířil francouzský ministr vnitra Laurent Nuňez. Letoun dopadl na travnatou plochu u silnice v obytné zóně. Přepravoval skupinu lidí, kteří se chystali k seskoku padákem. Podle AFP řadí počet obětí nehodu mezi nejtragičtější havárie lehkých letadel v zemi.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...