Rusko bude vždy hájit své zájmy, prohlásil Putin při vojenské přehlídce na Rudém náměstí

Ruský prezident Vladimir Putin zdůraznil, že Rusko bude vždy rozhodně hájit své národní zájmy. Řekl to v projevu, jímž zahájil vojenskou přehlídku uspořádanou v centru Moskvy na Rudém náměstí u příležitosti 76. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Výročí konce druhé světové války se Rusko takto rozhodlo oslavit navzdory pandemii. Všech dvanáct tisíc aktérů přehlídky bylo podle úřadů očkováno proti covidu-19.

Video Vojenská přehlídka na Rudém náměstí k 76. výročí vítězství nad nacismem
video

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě k 76. výročí vítězství nad nacismem (bez tlumočení)

„Válka přinesla tolik nesnesitelných zkoušek, zármutku a slz, že na ni nelze zapomenout. A neexistuje odpuštění ani omluva pro ty, kteří znovu uvažují o agresivních plánech,“ prohlásil Putin. Rusko podle něj důsledně hájí mezinárodní právo. „Ale zároveň budeme pevně hájit naše národní zájmy, zajišťovat bezpečnost našich lidí,“ dodal šéf Kremlu.

Vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastnilo 37 armádních jednotek. Před tribunou, na níž stál Putin a další ruští činitelé, projelo v mechanizované koloně 190 kusů vojenské a speciální techniky. Nad Rudým náměstím přeletěly desítky letounů a helikoptér, včetně nejmodernějších bojových strojů. 

Vojenská přehlídka se v ruské metropoli konala prakticky bez účasti vysokých zahraničních hostů, s výjimkou tádžického prezidenta Imomaliho Rachmona, který je v Moskvě od soboty na návštěvě. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v pátek sdělil, že Rusko tentokrát zahraniční hosty nepozvalo. „Tohle není jubilejní rok, takže se nepočítá se zvaním zahraničních účastníků,“ řekl.

Přehlídky se účastnil i český velvyslanec

Vedoucí západní činitelé ale v posledních letech tuto akci ignorují vzhledem k ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje separatistům na východě Ukrajiny.

Navíc vztahy Ruska se Západem se v dubnu vyostřily poté, co Česko kvůli podezření na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci. Tento krok vyvolal diplomatický konflikt s Moskvou, která v odvetě vyhostila dvacet pracovníků českého velvyslanectví v Rusku.

Na vojenskou přehlídku v Moskvě dorazil i český velvyslanec Vítězslav Pivoňka.

Armáda předvedla nová pěchotní vozidla či rakety Iskander

Ruská armáda v Moskvě předvedla mimo jiné nejnovější pěchotní obrněná vozidla BMD-4M a BTR-MDM. Objevily se i nové tanky T-72B3M, T-80BVM, T-90M a T-14 Armata. Z raketových a dělostřeleckých sil se představily například operativně taktické rakety Iskander, raketomety Tornado-S, raketové komplexy Pancir-S a odpalovací zařízení raketového komplexu Jars.

Závěr přehlídky obstaraly přelety 76 letounů. Byly mezi nimi strategické bombardéry Tu-160 a Tu-95MS, stíhačky Su-35S a MiG-31K, schopné nést hyperzvukové střely Kinžal, a také nejmodernější ruské stíhačky Su-57. Mezi vrtulníky byly úderné stroje Mi-35, Ka-52 „Alligator“ a Mi-28 „Noční lovec“.

Vojenské přehlídky v menším rozsahu se konaly i v dalších osmadvaceti velkých ruských městech.