„Vítejte v brexitu.“ Celníci zabavili britskému řidiči svačinu s uzeninou

Nizozemská televizní stanice NPO 1 zachytila v reportáži problém, s nímž se mohou po brexitu potýkat Britové při příjezdu do států Evropské unie. Nizozemští celníci totiž kvůli zákazu dovozu některých potravin zabavili jednomu z řidičů chléb s uzeninou, který si vezl jako svačinu. „Vítejte v brexitu, pane,“ říká v reportáži překvapenému Britovi jeden z celníků.

Kamion v Doveru
Zdroj: Reuters Autor: TOBY MELVILLE

V reportáži nizozemské televize NPO 1 je zachycen zásah celníků, kteří kontrolují cestující z trajektu, jenž připlul do přístavu Hoek van Holland. „Už nesmíte do Evropy dovážet určité druhy potravin, jako je maso, ovoce, zelenina, ryby a takové věci,“ říká jeden z celníků udivenému Britovi, kterému zabavuje svačinu zabalenou v alobalu.

Na mužův dotaz, zda si může nechat aspoň chléb, když z něj vybere maso, celník odpovídá: „Ne, všechno bude zabaveno. Vítejte v brexitu, pane, omlouvám se.“

Podle Evropské komise je zákaz dovozu masa a mléčných výrobků z Velké Británie nutný, aby se zabránilo přenosu choroboplodných zárodků, které by mohly mimo jiné způsobit u zvířat nemoci, jako je slintavka a kulhavka či klasický mor prasat.

Británie opustila Evropskou unii loni na konci ledna. Na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu pravidel EU. Od počátku roku platí provizorně dohoda o nových vztazích, na které se Británie a EU dohodly na Štědrý den. Na jejím základě mimo jiné nemohou Britové při individuálních cestách do EU dovážet určité druhy potravin, například maso, ryby či mléčné produkty.

Dopad brexitu pociťují i čeští spotřebitelé

Britská firma Marks and Spencer od pátku v Česku dočasně zavírá obchody. Kvůli vládním opatřením smí aktuálně prodávat pouze potraviny – jenže regály s nimi jsou teď kvůli dopadům brexitu prázdné,  a provoz kamenných poboček se tak už nevyplatí.

Řetězec totiž prodává kromě oblečení převážně britské potraviny, jenže kvůli brexitu začal mít s jejich dodávkami problém. Třeba chlazené zboží s krátkou spotřební lhůtou nestačilo kvůli zdlouhavým celním procesům dorazit do českých regálů před uplynutím exspirace. Prodejny se tak uzavřou minimálně do doby, než bude možné prodávat zase alespoň oblečení.

Video Události
video

Události: Dopad brexitu pociťují i čeští spotřebitelé