Ve Střední Americe sčítají škody po hurikánu Jóta. Vyžádal si nejméně třicet obětí

Více než tři desítky mrtvých si vyžádal ve Střední Americe hurikán Jóta, který postupně slábl, až nad Salvadorem zcela zanikl. V Nikaragui, Hondurasu a dalších zemích napáchal živel rozsáhlé materiální škody, informovala agentura AFP. Oblast navíc dál sužují vydatné deště. Jóta byla rekordní třicátou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony.

Následky hurikánu Jóta v Puerto Cabezas v Nikaragui

Zdroj: Reuters Autor: Oswaldo Rivas

Nikaragua hlásí zatím 18 mrtvých, z toho sedm dětí, dalších 14 obětí si bouře vyžádala v Hondurasu. Většina jich utonula při záplavách či zahynula při sesuvech půdy. Mnoho dalších lidí se pohřešuje. Desítky tisíc obyvatel jsou stále odříznuty od světa, nemají přístup k pitné vodě ani elektřině.

Podle agentury AFP si Jóta vyžádala oběti také v Guatemale, Panamě a Salvadoru. Dva mrtvé hlásí i karibské ostrovy patřící Kolumbii.

Zhruba 160 tisíc lidí z Nikaraguy a 70 tisíc lidí z Hondurasu muselo kvůli řádění živlu opustit své domovy. Podle agentury Reuters by mohla současná situace donutit některé z nich, aby se vydali za lepším životem do Spojených států.

Jóta dorazila na severovýchod Nikaraguy v pondělí večer místního času a postupně se přesouvala dál přes Honduras, Salvador a Guatemalu. Následky živlu ale pocítili lidé v oblasti od jižního Mexika po sever Kolumbie. Časem hurikán, který v pondělí dosahoval nejvyššího, tedy pátého stupně, slábl, až nad Salvadorem zanikl.

Živel způsobil ve Střední Americe i rozsáhlé materiální škody. Postihl oblast, kterou se před dvěma týdny přehnal i hurikán Éta. Půda tak již byla nasáklá vodou a další přívaly jen těžko vstřebávala. Éta si vyžádala ve Střední Americe přes 130 obětí.

Hurikán nejvyššího pátého stupně Jóta prošel územím Střední Ameriky
Zdroj: Reuters
Autor: Oswaldo Rivas