Norsko zvažuje znovuzavedení karantény pro Čechy, rozhodne se v pátek

Norsko uvažuje o tom, že pro lidi přijíždějící z České republiky znovu zavede povinnou desetidenní karanténu. V pondělí to podle norských médií doporučil tamní institut veřejného zdraví (FHI). Norské ministerstvo zdravotnictví bude o návrhu FHI rozhodovat v pátek, sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí. Povinnost izolovat se pro lidi z Česka přitom Norsko zrušilo teprve v půlce července.

Výhled ze stanice lanovky Fjellstua v Norsku
Zdroj: Tamara Kejlová

Stejné doporučení jako pro Česko vydal FHI i pro Švýcarsko a sledovat bude vývoj pandemie covidu-19 v Polsku, kde také případů nákazy přibývá.

Podmínkou pro vstup do Norska bez karantény je méně než dvacet potvrzených případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a zároveň v týdenním průměru méně než pět procent pozitivních testů během dvoutýdenního období.

Nové údaje ukazují, že Švýcarsko zaznamenalo v posledních dvou týdnech 22,9 případu a Česko 26,8 případu nemoci covid-19 na 100 tisíc obyvatel a tento trend roste. FHI proto již nyní varuje, že pokud se situace nezmění, doporučí FHI zařazení Švýcarska a Česka do „červené“ kategorie zemí, jichž se při vstupu do Norska týká karanténa, uvedla představitelka FHI Line Voldová.

Zdravotní institut FHI hodnotí situaci týkající se nákazy koronavirem v zemích Evropské unie, schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic a Evropského hospodářského prostoru (EHP) každé dva týdny, a pokud je to potřeba, i častěji. Rozhodnutí o tom, kterých zemí se bude při příjezdech týkat karanténa, přijímá norská vláda na základě hodnocení FHI.

Omezení pro výletní lodě 

V Norsku navíc platí od pondělí nové opatření. Podle něj v tamních přístavech nesmějí vystupovat lidé z výletních lodí, na jejichž palubách je více než sto lidí. Úřady se ke kroku uchýlily poté, co se na lodi společnosti Hurtigruten koronavirem nakazilo více než 40 cestujících a členů posádky a stovky dalších lidí kvůli tomu musely do desetidenní karantény.

Z lodí, které už vypluly, cestující a posádka budou moci v norských přístavech vystoupit. Omezení se týká plavidel, jež se na cestu teprve chystají.

Tunisko nově na českém seznamu bezpečných států 

Čeští turisté od pondělí nepotřebují při návratu z Tuniska negativní test na koronavirus. Tato severoafrická země se totiž objevila na českém seznamu bezpečných států.

Už minulý týden byla zrušena povinnost předkládat negativní test při cestě do Tuniska. Podle cestovních kanceláří může tato země českým turistům částečně nahradit zatím nedostupný Egypt a Turecko.