PŘEHLEDNĚ: Nezůstaňte na hranici. Které státy se otevírají a které cizince nepouští?

Od poloviny června budou moci Češi bez omezení cestovat do většiny evropských zemí. Kam se ale reálně dostanou, bude záležet i na podmínkách ostatních států. Ty také začínají rozvolňovat opatření na hranicích, obecně však platí, že vyzývají potenciální cestující k obezřetnosti. Ministerstvo zahraničí pak pobízí Čechy, kteří se chystají vycestovat, k registraci v systému DROZD, který pomáhá organizovat pomoc občanům v nouzi. 

Kontrola na česko-německém přechodu Cínovec/Altenberg
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Češi budou moci od 15. června cestovat podle takzvaného semaforu, který rozděluje země na základě míry rizika. Země jsou v systému rozdělené do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko, úplně bez omezení bude možno cestovat do států v prvních dvou kategoriích.

Německo

Německo je na českou vládou schváleném semaforu označeno jako bezpečná země.  Od 16. května zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Tuzemská vláda od 26. května nahradila plošné hraniční kontroly namátkovými. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je nutné postupovat odpovědně a zajistit, že po úplném otevření hranic nebudou do Česka cestovat lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie.

Dle německých pravidel uvedených na webu Spolkové policie ale mohou přicestovat pouze osoby s pobytem v Německu, pendleři a osoby, které mají přesvědčivý důvod. Přicestování za turistickým účelem, na nákup nebo běžnou návštěvu není dovoleno. Je na uvážení policistů, kteří provádějí namátkové kontroly, zda je důvod cesty dostatečně přesvědčivý. Pokud usoudí, že nikoliv, vrátí cestující zpět.

Další informace o cestování do Německa najdete zde.

Polsko

I Polsko dostalo na semaforu od vlády zelenou. 

Země 13. května prodloužila uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. „U Polska to (otevření hranic) podle mého názoru bude také nejpozději v polovině června, ale tam ta jednání jsou teprve na začátku,“ řekl v pondělí 18. května ministr Petříček.

Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům České republiky. Existují však různé výjimky, mezi které patří cizinci, kteří jsou manžely nebo dětmi polských občanů, držitelé karty Poláka, diplomaté, osoby s trvalým nebo dočasným pobytem v Polsku nebo řidiči převážející zboží.

Přeshraniční pracovníci mohou do Polska jezdit bez nutnosti čtrnáctidenní karantény, na přechodu ale musí pohraniční stráži „věrohodným způsobem doložit“ pracovní činnost v Polsku, upozorňuje Velvyslanectví České republiky ve Varšavě. Při přepravě zboží také platí specifické podmínky. Polskem musí řidič projet mezi 19. a 7. hodinou, v případě opoždění mu hrozí uvalení dvoutýdenní karantény.

Další informace o cestování do Polska najdete zde.

Rakousko

Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16. května. Kontroly kvůli covidu-19 jsou jen namátkové. V půlce června chce otevřít hranice s Německem a Švýcarskem, o termínu pro otevření hranic s Itálií a Slovinskem rakouští představitelé zatím nehovoří.

Do Rakouska je možné cestovat pouze s negativním testem na covid-19 ne starším než čtyři dny. V současnosti ale není povoleno ubytování za turistickým účelem v hotelech ani dalších ubytovacích zařízeních. Pokud lidé Rakouskem jen bez zastávky projíždějí, je třeba to doložit třeba dostatkem paliva v nádrži, pak nemusí předkládat test ani jít do karantény.

I tohoto souseda česká vláda označila jako zemi s nízkým rizikem, další informace o cestování do Rakouska najdete zde.

Slovensko

Přes převládající příznivé statistiky o výskytu koronaviru postupuje Slovensko při uvolňování ochranných opatření obezřetně. Premiér Igor Matovič 1. června uvedl, že země zatím nerozhodla o úplném otevření svých hranic se sousedy. Od 27. května mohou Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin.

Další informace o cestování na Slovensko najdete zde.

Pohraniční stráž na hranici mezi Polskem a Slovenskem
Zdroj: PAP/ČTK

Bulharsko

Hranice Bulharska se pro cizince uzavřely na měsíc od 14. května. Výjimku z pravidel mají odborníci ze zdravotnictví nebo dalších důležitých oborů, sezonní a přeshraniční pracovníci, dopravní personál, diplomaté nebo lidé cestující z humanitárních důvodů. Po vstupu do země ale budou muset absolvovat dvoutýdenní domácí karanténu.

Bulharsko umožňuje také tranzit přes své území, projet jím mohou lidé vracející se do země svého pobytu. Ti ale musí dopředu informovat diplomatické nebo konzulární zastoupení akreditované v Bulharsku, které ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí odsouhlasí s ministerstvem vnitra vstupní a výstupní hraniční přechod při jejich tranzitu.

Další informace o cestování do Bulharska najdete zde.

Francie

Francie je Českem označená za středně rizikovou zemi. Je v ní stále vyhlášen nouzový stav, který bude trvat do 10. července. Od 11. května ale země začala s uvolňováním koronavirových opatření. V polovině května povolila otevřít pláže, v Bretani jich ale několik opět zavře, protože lidé nedodržují doporučení proti šíření koronaviru.

Opatření na hranicích se zatím ale pro cizince nemění, překročit je stále mohou pouze lidé s trvalým pobytem, pendleři a sezonní pracovníci, dopravní personál a řidiči převážející zboží, diplomaté nebo odborníci ve zdravotnictví.

Při vstupu do Francie je nutné mít u sebe prohlášení o tom, jaký je účel a cíl cesty. I pohyb v rámci Francie je ale omezený, pro cesty delší než sto kilometrů je také nutné mít u sebe prohlášení a vyjíždět jen na základě neodkladných důvodů.

Další informace o cestování do Francie najdete zde.

Chorvatsko

Chorvatsko částečně otevřelo hranice 10. května, kdy umožnilo cizincům vstoupit do země bez následné dvoutýdenní karantény kvůli ekonomickým zájmům. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović pak 16. května potvrdil, že cestovat do země bude možné i pro turisty. Podmínkou je předložení rezervace ubytování či nájmu lodi, negativní test na covid-19 ale země pro vstup nevyžaduje.

Cizinci jsou na hranicích evidováni, uvádí své telefonní číslo, adresu, na které se budou zdržovat, a délku pobytu včetně předpokládaného data opětovného vycestování. V zemi musí na minimum omezit kontakt s jinými osobami a každé ráno si musí i měřit teplotu. V případě, že přesáhne 37,2 stupně Celsia nebo bude člověk vykazovat jiné symptomy onemocnění, musí kontaktovat lékaře.

Chorvatsko patří mezi turistické destinace, které česká vláda považuje za nízkorizikové. Více informací o cestování do země najdete zde.

Itálie

Itálie patří do středně rizikových zemí a cizinci z ní přijíždějící se budou muset prokázat negativním testem na covid-19. To však neplatí pro české občany.

Také Itálie zahájila v květnu uvolňování omezení, která zavedla pro celou zemi jako první v Evropě 9. března. Postupné uvolňování začalo 4. května, od tohoto týdne úřady povolily otevření malých obchodů, restaurací, barů, muzeí či knihoven a věřící mohli v pondělí poprvé po dvou měsících do kostela na mši.

Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června bez povinnosti nastoupit povinnou dvoutýdenní karanténu. Stejně tak skončí i omezení pohybu mezi regiony.

Pro vstup do Itálie je ale zatím nutné předložit formulář, ve kterém cestující uvede důvod příjezdu, adresu pobytu a telefonní kontakt. Pokud lidé přijíždějí soukromým dopravním prostředkem, budou se muset, s několika výjimkami, nahlásit zdravotnické stanici ASL a nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Do 2. června v Itálii také platí i omezení pohybu uvnitř země, při policejních kontrolách je proto nutné prokazovat se čestným prohlášením.

Další informace o cestování do Itálie najdete zde.

V Římě se otevírají restaurace
Zdroj: Reuters
Autor: Guglielmo Mangiapane

Maďarsko

K bezpečným zemím patří dle české vlády i Maďarsko a od 27. května jeho hranice může překročit i občan České republiky, pokud jeho pobyt v Maďarsku nepřesáhne 48 hodin. Nařízení se vztahuje i na občany EHP s trvalým pobytem na území Česka.

Další informace o cestování do Maďarska najdete zde.

Rusko

Do Ruské federace nemohou vstupovat cizinci od 18. března do odvolání. Omezení se ale netýká diplomatů, dopravního personálu nebo rodin ruských občanů. Po vstupu na ruské území musí cestující nastoupit čtrnáctidenní karanténu.

Cizinci, kteří by za těchto podmínek nemohli do země vstoupit, ale cestují letadlem, mohou v Rusku přestoupit na navazující let, přestup musí proběhnout do 24 hodin.

Od 18. března bylo pozastaveno vydávání elektronických víz, do 15. června se také cizincům na území Ruska nebudou prodlužovat víza. V daný okamžik se prodlužují pouze pro účel vycestování ze země.

Další informace o cestování do Ruska najdete zde.

Žena s rouškou v ruském Petrohradu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitri Lovetsky

Řecko

Řecko dostalo od české vlády rovněž zelenou, strávit zde dovolenou tudíž bude možné. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu 20. května oznámil, že země zahájí letošní turistickou sezonu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi. Premiér dále uvedl, že na letištích budou návštěvníkům prováděny testy na koronavirus. Oznámil, že pro turistickou sezonu vláda letos sníží DPH u veřejné dopravy, letních kin, kávy či nealkoholických nápojů.

Řecko jedná i s Českem o variantě cestování bez povinného negativního testu na onemocnění covid-19. V tiskové zprávě to v pondělí 18. května uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek po jednání s řeckým ministrem turismu Harrym Theoharisem.

Vstup na území Řecka momentálně sice není pro občany členských zemí EU uzavřen, cestující bez ohledu na státní příslušnost i účel pobytu jsou však povinni při vstupu do Řecka se podrobit testu. V současné době se testy provádějí u cestujících ze zemí s vysokým výskytem nákazy, u ostatních cestujících namátkově. V případě negativního výsledku platí povinnost setrvat po dobu 14 dnů v domácí karanténě na jimi určeném místě, v případě pozitivního výsledku jsou umístěni do karanténního zařízení pod lékařským dohledem.

Více informací o cestování do Řecka najdete zde.

Slovinsko

Slovinská vláda 15. května sice oznámila konec epidemie covidu-19 a otevření hranic se všemi sousedy, v neděli 17. května večer ale určitá omezení vrátila.

V pondělí 25.5. pak tamní kabinet rozhodl o uvolnění režimu vstupu a rozšířil okruh lidí, kteří do Slovinska mohou vstoupit bez povinné dvoutýdenní karantény. Výjimky se vztahují například pro turisty nebo vlastníky nemovitostí v zemi. Slovinsko umožňuje také tranzit do sousedního Chorvatska.

Další informace o cestování do Slovinska najdete zde.

Spojené království

Negativními testy na onemocnění covid-19 se budou muset Češi prokazovat při návratu z Velké Británie, je totiž označena jako země s vysokým rizikem. 

Samo království přitom nereguluje možnosti vstupu českých občanů na své území. Platí proto obecná pravidla pro vstup, nutnost prokázat totožnost občanským průkazem nebo cestovním pasem. Na všechny osoby se vztahují platná vládní opatření pro celé území Spojeného království.

Protože přímé letecké spojení z Česka není v současnosti dostupné, doporučuje české ministerstvo zahraničí v případě potřeby využít pozemní dopravu. Nadále funguje Eurotunel i lodní spojení mezi Spojeným královstvím a Francií.

Více informací o cestování do Spojeného království najdete zde.

Španělsko

Pro zahraniční turisty by se Španělsko mělo otevřít v červenci, řekla ve čtvrtek 21. května místopředsedkyně španělské vlády Teresa Riberaová. Oficiální termín ale kabinet zatím nestanovil. „Naše představa je spíše červenec než červen,“ uvedla. Před otevřením hranic pro turisty chce ale vláda nejprve ukončit opatření omezující pohyb Španělů mezi provinciemi.

Do té doby mohou překročit španělské hranice pouze lidé s trvalým pobytem, rodiny španělských občanů a několik dalších výjimek, které zahrnují třeba přeshraniční pracovníky. Až do konce platnosti nouzového stavu (momentálně trvá do 7. června) platí pro všechny do Španělska vstupující osoby povinnost podrobit se čtrnáctidenní karanténě. Na veřejném prostranství a ve vnitřních prostorech také ve Španělsku platí povinnost nosit roušku. 

Podle plánu uvolňování restrikcí mohou od 25. května otevřít zahrádky a terasy barů v Madridu a Barceloně. Organizace, která je zastupuje, ale uvedla, že se k tomu chystá asi jen deset procent provozovatelů. Některé oblasti, jako například Baleáry či Kanárské ostrovy, se už vrátily téměř k normálnímu životu. V celé zemi se má uvolňování dovršit koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace.

Další informace o cestování do Španělska najdete zde.

Švédsko

Švédsko je spolu s Velkou Británií označeno jako vysoce rizikové země, při návratu se proto budou muset Češi prokazovat negativními testy na covid-19. Samo Švédsko přitom vstup na své území pro občany EU neomezuje. Ze země je zároveň možné volně vycestovat.  

Švýcarsko a Lichtenštejnsko

Omezení na švýcarských hranicích stále platí, i když stát začal s rozvolňováním pravidel pro německé a rakouské občany. Čechů se ale výjimky netýkají. Do Švýcarska tak mohou pouze lidé s trvalým pobytem či dokumentem, který by dokládal ekonomické zájmy v zemi, řidiči přepravující zboží, odborníci ve zdravotnictví a dalších důležitých oborech nebo lidé cestující kvůli závažným důvodům.

Tranzit přes švýcarské území je umožněn i cizincům, kteří jinak nesplňují podmínky pro přicestování, pokud mají možnost pokračovat v cestě a vstoupit na území dalšího státu. Na hranicích Švýcarska se sousedními státy probíhají namátkové kontroly.

Na osoby, které vstoupí na území Švýcarska a Lichtenštejnska ze zahraničí, nejsou aplikována žádná zvláštní karanténní a hygienická opatření.

Další informace o cestování do Švýcarska a Lichtenštejnska v češtině najdete zde, v angličtině, němčině, francouzštině a italštině pak zde.

Ukrajina

Hranice Ukrajiny jsou pro cizince uzavřené. Na území státu mohou vstoupit lidé s trvalým nebo přechodným pobytem, rodiny ukrajinských občanů, diplomaté nebo dopravní personál. Zrušeny jsou také mezinárodní lety.

Na hranicích pracují sanitární oddíly, které měří po návratu z rizikové země cestujícím teplotu a ukládají čtrnáctidenní karanténu.

Ukrajina začala s rozvolňováním opatření, 22. května otevřely hotely a v městech se obnovila veřejná doprava. Už dříve v květnu mohli lidé znovu vyrazit do parků, začaly fungovat i některé obchody. Na konci května ale země prodloužila celostátní karanténu až do 25. června. 

Více informací o cestování na Ukrajinu najdete zde.

Egypt

Přestože se egyptské hranice pro cizince výslovně nezavřely, tamní orgány s jejich příjezdem nepočítají. Jediné spojení země se zahraničím v podstatě s několika výjimkami zajišťují repatriační lety cizinců z Egypta na komerční bázi, egyptských občanů do Egypta a nákladní lety.

Po příjezdu do Egypta musí cestující nastoupit čtrnáctidenní karanténu ve vyčleněném zařízení v Marsa Alam. Náklady karantény jsou repatriantům účtovány, podle konkrétního místa se cena pohybuje v rozmezí 2 až 4 tisíce korun za osobu a den. V případě potvrzení nákazy jsou nakažení do ukončení léčby převezeni do centrální státní karanténní nemocnice v Marsa Matrouh.

Podle českého ministerstva zahraničí lze očekávat, že zmíněná striktní opatření budou vůči občanům jiných zemí při jejich příjezdu do země uplatňována obdobně.

Další informace o cestování do Egypta najdete zde.

Spojené státy

Do USA aktuálně nemůže cestovat nikdo, kdo v posledních 14 dnech fyzicky pobýval na území států schengenského prostoru, Spojeného království, Irska, Čínské lidové republiky a Íránu. Opatření platí i pro pobyt v tranzitním prostoru mezinárodního letiště. I ten je považován za pobyt na území daného cizího státu.

Uvedené opatření se nevztahuje na osoby s povoleným trvalým pobytem ve Spojených státech a na rodinné příslušníky občanů země. Všichni, kdo do USA přicestují ze zahraničí, jsou zpravidla povinni podrobit se dvoutýdenní domácí karanténě.

Další informace o cestování do Spojených států najdete zde.

Tunisko

Pro turisty jsou momentálně hranice Tuniska zavřené, a to platí jak pro pozemní, tak pro leteckou dopravu. Do země se mohou dostat jen ze zahraničí repatriovaní Tunisané a osoby, které do země cestují pracovně. Po vstupu na území musí nastoupit do povinné čtrnáctidenní karantény.

Nouzový stav v zemi platí od 22. března. Na národní úrovni probíhá postupné uvolňování opatření, a to ve třech etapách. Otevřely se už například trhy a supermarkety. Poslední fáze uvolňování by měla skončit 14. června. K tomuto datu by se měl život v zemi navrátit do normálních kolejí, nicméně vývoj záleží na aktuální pandemické situaci.

Více informací o cestování do Tuniska najdete zde.

Turecko

Turecko zavřelo hranice pro cestující ze seznamu rizikových zemí, mezi které řadí i Českou republiku. Do země se nedostanou ani lidé, kteří v posledních dvou týdnech tyto země navštívili nebo v nich přestupovali na navazující let.

Turecko ale plánuje obnovu cestovního ruchu. Ministr turistiky Mehmet Ersoy v neděli 17. května uvedl, že spolu s ministrem zahraničí začnou „telefonickou diplomacii“ s asi 70 zeměmi, včetně asijských států a zemí střední Evropy. Jednat s nimi chtějí o možnostech obnovy leteckých spojů, které by do Turecka už od června přivezly turisty.

V zemi se 1. června po více než dvou měsících otevřely restaurace, kavárny, parky, sportoviště, muzea či knihovny a místní aerolinie obnovily v zemi pravidelnou leteckou dopravu pozastavenou dva měsíce kvůli pandemii covidu-19. Zrušeno bylo i omezení cestování pro 15 nejhůře postižených oblastí země, včetně Istanbulu či Ankary.

Více informací o cestování do Turecka najdete zde.