Trump podepsal zeď na mexicko-americké hranici. Doufá, že mu pomůže ve volbách

Americký prezident Donald Trump navštívil hranici s Mexikem, kde dělníci právě dokončili novou část bariéry. Slib jejího vybudování pomohl Trumpovi před čtyřmi lety do Bílého domu, hlava státu tak doufá, že díky ní v letošních volbách svůj mandát obhájí. Od cesty k mexicko-americké hranici prezidenta neodradilo ani pouštní vedro. Trump zeď na místě nově vybudovaného dvousetmílového úseku podepsal.

Video Události: Trump navštívil zeď na mexické hranici
video

Události: Trump navštívil zeď na mexické hranici

Zdroj: ČT24

„Během posledních dvou měsíců jsme zaznamenali nejnižší počet ilegálních přechodů hranice za mnoho posledních let. Nelegální migrace klesla o 84 procent při porovnání s loňskem,“ uvedl Trump.

Prezident je přesvědčen, že za snížením nezákonného přistěhovalectví je právě nově vztyčená bariéra. Podle zakladatele Pohraniční sítě pro lidská práva Fernanda Garcíi ale lidé nepřicházejí, protože se teď k hranici USA vůbec nedostanou.

„V poslední části roku 2019 a v roce 2020 jsme svědky snížení imigračních toků uprchlíků. A je to kvůli Mexiku,“ uvedl García. Mexiko totiž vyslalo na hranici se Spojenými státy svoji Národní gardu o síle dvaceti tisíc mužů.

Mexiko vysílá k hranici vojáky kvůli drogovým kartelům

Vojáci v uniformách s útočnými puškami teď neustále procházejí i těžko přístupný terén, kam mnoho let předtím patroly vůbec nevyrážely. Mexické vedení začalo v posledních měsících vysílat policisty a vojáky ve větších počtech i na místa, která zneužívali pašeráci lidí a drog. Trumpova administrativa ho k tomu přitom donutila hrozbou zvýšení cel.

„Podařilo se nám uzavřít s Mexikem přelomové dohody. Chci poděkovat mexickému prezidentovi, je to skvělý člověk. Brzy ho přivítám ve Washingtonu v Bílém domě,“ řekl Trump.

Hlava Mexika nebyla na oficiální návštěvě Washingtonu čtyři roky. Předchůdce současného mexického prezidenta Andrése Lopéze Obradora byl naposledy v Bílém domě hostem ještě Baracka Obamy. S nástupem Donalda Trumpa do úřadu vztahy obou zemí výrazně ochladly.