Trump chce zastavit vydání Boltonovy knihy. Ani nebude pravdivá, řekl

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton by mohl čelit „problému se zákonem“, pokud nezastaví na 23. června plánované vydání knihy pamětí. Uvedl to americký prezident Donald Trump, jehož úřadování v čele země Bolton v knize popisuje. Stanice ABC informovala, že se vláda pokusí vydání knihy zastavit.

John Bolton a Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: Evan Vucci

Prezident Boltona viní z toho, že kniha neprošla kontrolou, zda neobsahuje tajné informace. Podle Boltonova právního zástupce však jeho klient měsíce spolupracoval s odborníky při bezpečnostní radě Bílého domu, aby se ujistil, že jeho kniha žádné podobné materiály nezveřejní. To její vydání o několik měsíců opozdilo.

Podle Trumpa bude případné obvinění proti Boltonovi náležet generálnímu prokurátorovi Williamu Barrovi, který projevil podobné obavy jako Trump. Generální prokurátor vysvětlil, že činitelé administrativy, kteří mají přístup k tajným informacím, podepisují dohodu o mlčenlivosti, podle které musí jakékoliv materiály před zveřejněním získat patřičné oprávnění.

„Nemyslíme si, že Bolton tímto procesem prošel, nedokončil ho, a proto je v rozporu s touto dohodou,“ uvedl Barr. Prezident Trump dále naznačil, že i kdyby kniha vyšla, její obsah nebude pravdivý. Podle něj Bolton „často nemluvil pravdu, a to hodně,“ dodal. Stanice ABC s odvoláním na své zdroje uvedla, že se vláda brzy pokusí vydání knihy zastavit. 

Sdružení spisovatelů PEN klub vydalo prohlášení, ve kterém kritizuje vedení Bílého domu za zneužívání moci k cenzuře a zastrašování. „Jedná se o další případ, kdy prezident prioritizuje své vlastní politické zájmy před respektem ke svobodě projevu,“ napsal spolek v prohlášení.

Místnost, kde se to stalo

Kniha nazvaná The Room Where It Happened, A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu) se podle nakladatelství vyjadřuje k řadě témat: samozřejmě k chaosu v Bílém domě, ale také k hlavním aktérům, k nesouvislému a neuspořádanému rozhodovacímu procesu prezidenta a k jeho jednání se spojenci i s nepřáteli, od Číny přes Rusko, Ukrajinu, Severní Koreu či Írán až po Británii, Francii a Německo. 

„Těžko bych našel jediné důležité Trumpovo rozhodnutí během mého působení ve funkci, které nebylo řízeno snahou o znovuzvolení,“ píše v knize Bolton. Jak uvádí deník The Hill, kniha se stala bestsellerem ještě před tím, než vůbec vyšla.

Bolton významný post v Bílém domě zastával 519 dní od dubna roku 2018 do září 2019. Trump ho z funkce propustil údajně kvůli neshodám ohledně přístupu k Severní Koreji, Íránu, Afghánistánu či Rusku.