Jiří Šedivý se stal šéfem unijní obranné agentury. Ve funkci má strávit příští tři roky

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý se oficiálně stal šéfem Evropské obranné agentury (EDA). Mezivládní orgán rozvíjející armádní obrannou spolupráci členských zemí o tom v úterý informoval v tiskové zprávě. Šedivý po nástupu do jedné z nejvyšších funkcí v Evropské unii zastávaných Čechem uvedl, že během současné pandemie význam obranné spolupráce EU vzrostl. Bývalý velvyslanec získal funkci na tři roky s možností prodloužení o další dva.

Šestapadesátiletý český diplomat vede EDA jako první zástupce postkomunistických zemí. V jejím čele nahradil Španěla Jorgeho Domecqa.

„Současná pandemie covidu-19 a její ekonomické, rozpočtové a s bezpečností spjaté dopady činí obrannou spolupráci EU ještě nezbytnější,“ uvedl Šedivý v prohlášení. EDA by podle něho měla být „silnou, efektivní a spolehlivou“ agenturou, která posílí spolupráci se všemi významnými orgány EU i dalšími partnery.

EDA funguje od roku 2005 a sdružuje všechny členské země EU vyjma Dánska. Zabývá se například projekty v rámci trvalé vojenské spolupráce PESCO.

Agentura samotná má zhruba 140 zaměstnanců, slouží však jako platforma pro debaty několika tisíc vojenských expertů z členských zemí. Propojuje firmy z obranného průmyslu do společných projektů od výzkumu po zavádění vojenských systémů.