USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové obchodní smlouvě. „Je skvělá,“ oznámil Trump

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador oznámil, že se jeho země, Spojené státy a Kanada dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Ta má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů. Demokraté požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa v loňském roce. Podle Trumpa je dohoda nyní pro Spojené státy „skvělá“.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Leah Millis

Dohodu ještě musejí schválit zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než návrh Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám uvedl, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy „skvělá“. „Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely,“ prohlásil. „Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA,“ dodal prezident.

Smlouva s označením Dohoda USA–Mexiko–Kanada (USMCA) má nahradit právě Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), která vstoupila v platnost v roce 1994.

Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových Trumpových volebních slibů. Nynější americký prezident ji opakovaně označoval za „katastrofu“ pro americké průmyslové podniky a vinil ji z rozsáhlého odlivu pracovních míst ze Spojených států do Mexika.