Nepokoje v Hongkongu

Podle policie se Hongkong dostal na pokraj totálního kolapsu

Desítky místních i mezinárodních škol v Hongkongu odvolaly vyučování v obavách o bezpečnost studentů a učitelů. Důvodem jsou protestní akce v ulicích, které stále častěji přerůstají v násilné střety mezi policisty a demonstranty. Vysoce postavený policejní činitel řekl, že nepokoje město přivedly na pokraj kolapsu.

 

Hongkongská policie v úterý rozháněla slzným plynem demonstranty ve dvou univerzitních kampusech a ve finanční čtvrti v centru města. V okolí hlavní vládní budovy byla rozmístěna vodní děla a stanice metra střeží pořádková policie.

Zatímco doposud se demonstrace v Hongkongu konaly převážně o víkendech či ve večerních a nočních hodinách, v posledních dvou dnech vyšly stovky lidí do ulic i v poledne.

Mezi demonstranty ve finanční čtvrti byla podle agentury Reuters kromě studentů v době přestávky na oběd i řada úředníků ve formálním oblečení a s maskami na obličejích, kteří blokovali ulice mezi mrakodrapy a nejdražšími nemovitostmi ve městě. Policie více než desítku lidí zatkla.

Zásah hongkongské policie u sídla Čínské univerzity
Zdroj: Reuters
Autor: Tyrone Siu

Policie se střetla se studenty v univerzitních areálech

Nepokoje také znovu ochromily železniční a silniční dopravu a v ranní špičce se v Hongkongu provoz na několika místech zastavil. Maskovaní výtržníci podle policie zasypali koleje odpadky, jízdními koly a dalšími předměty a znemožnili průjezd vlaků. Na záběrech televize bylo vidět, jak demonstranti z nadchodů hází těžké předměty mezi auta pod sebou, jen těsně nezasáhli projíždějícího motocyklistu.

„Naše společnost byla dotlačena na pokraj totálního kolapsu,“ prohlásil vysoce postavený policejní činitel Kong Wing-cheung v souvislosti s aktuálními nepokoji.

Při střetech v univerzitních areálech protestující studenti házeli na policisty zápalné lahve a cihly. „Je šílené, že na nás policisté více než 20 minut stříkali slzný plyn. Kdyby sem nepřišli, nestřetli bychom se s nimi. Je to naše škola. Musíme bránit svůj domov,“ řekla agentuře Reuters dvacetiletá studentka Candy. Několik lidí utrpělo při potyčkách zranění.

Demonstranti v obchodním centru
Zdroj: Reuters
Autor: Thomas Peter

Spojené státy v pondělí odsoudily „neodůvodněné použití smrtící síly“, kterého se podle Washingtonu dopouští hongkongská policie. Mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová vyzvala Peking, aby dodržoval závazek, že „Hongkong bude využívat vysokého stupně autonomie“.

Po pondělních nepokojích, při nichž bylo zadrženo přes 260 lidí, je ve vážném stavu v nemocnici mladík, kterého postřelil policista do břicha. V kritickém stavu je pravděpodobný přívrženec čínské vlády v Pekingu, kterého někdo zapálil po politické hádce.

Bývalá britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současné době je spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Peking popírá, že do nynějších nepokojů v Hongkongu zasahuje, a naopak obviňuje západní země, třeba Velkou Británii a Spojené státy, že je přiživují. Reuters uvádí, že Čína má v Hongkongu 12 tisíc vojáků a varovala, že rozdrtí jakékoliv pokusy o vyhlášení nezávislosti. To ale požaduje jen malá část protestujících.