Navalnyj je po měsíci venku z vězení. „Protestní hnutí bude sílit a režim litovat,“ řekl po propuštění

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj vyšel z vězení poté, co si odpykal 30 dnů za mřížemi. Odsouzen byl za výzvy k účasti na nepovolené demonstraci proti vyloučení opozice ze zářijových voleb do moskevského sněmu. Podobně byli mezitím odsouzeni i další opoziční politici a Navalného spolupracovníci.

Alexej Navalnyj při odchodu z vězení
Zdroj: REUTERS Autor: Evgenia Novozhenina

Navalnyj podle agentury AFP opustil věznici s úsměvem a před novináři okamžitě odsoudil počínání úřadů, které se v posledních týdnech podle něj doslova teroristickými činy snaží zastrašit protestní hnutí v metropoli. „Hnutí bude dál sílit a tento režim bude silně litovat, co udělal,“ prohlásil.

U věznice čekali policisté, na rozdíl od jiných opozičníků, které hned po odchodu z vězení okamžitě znovu zadrželi a uvěznili, ale Navalného nechali odejít.

Opozičníka zadržela policie, když šel koupit květiny manželce

Navalnyj byl zadržen 24. července, když si šel zaběhat a koupit kytici manželce k narozeninám. Následně jej soud poslal na 30 dnů za mříže za „opakované porušení pravidel pořádání demonstrací“. Během uvěznění musel být převezen do nemocnice, podle lékařů kvůli „prudké alergické reakci“, zatímco Navalnyj nevylučoval, že mohl být „otráven“.

Lékařka Anastasija Vasiljevová, která dříve Navalného ošetřovala a měla podle agentury Reuters možnost se s ním krátce vidět v nemocnici, napsala na Facebook, že opozičník měl oteklá oční víčka a abscesy na krku, zádech, trupu a loktech.

V Moskvě se v červenci a v srpnu odehrálo několik nepovolených demonstrací proti vyloučení 57 opozičních kandidátů z voleb, které jsou naplánované na 8. září. Podle úřadů opozičníci nezískali požadovaný počet podpisů od voličů na svou podporu.

Odmítnutí kandidáti naopak tvrdili, že kontroly hodnověrnosti podpisů úřady dělaly schválně i s chybami, aby podpisy mohly zpochybnit. Při protestech policisté zadrželi stovky i tisíce lidí.

Navalného Fond boje s korupcí mezitím úřady začaly vyšetřovat pro podezření z údajného praní špinavých peněz.