Putinův protivník Navalnyj dostal pět let podmíněně a půlmilionovou pokutu

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl shledán vinným v korupční kauze týkající se firmy Kirovles. Soud mu udělil pět let vězení podmíněně a pokutu 500 tisíc rublů. Právník a bloger označuje proces za zpolitizovaný a ihned po přečtení rozsudku oznámil, že se odvolá. Dodal, že chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách, což by v případě pravomocného odsouzení nemohl.

Video Studio ČT24
video

Komentátor ČRo Plus: Evidentně nejde o vinu, ale o politiku

„Rozsudek neuznáváme. Právo zúčastnit se voleb je podle ústavy na mé straně a já hodlám kandidovat,“ řekl Navalnyj, který se chce postavit proti současné hlavě státu Vladimiru Putinovi. Verdikt podle Navalného ukazuje, že Kreml ho před volbami hodnotí jako velmi nebezpečného. 

Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost ruské opozice, proces týkající se lesnického podniku Kirovles označuje za politický a řízený ruským vedením. Před soudním jednáním prohlásil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl. Vinným byl nyní shledán i Navalného údajný komplic Pjotr Oficerov.

„Až tragikomické na tom je, že když Navalnyj zjistil, kudy se to bude ubírat, tak si během čtení rozsudku pořizoval selfie, přestože sám uznával, že je to trochu znevažování soudu,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák. „On i jeho advokátka konstatovali, že soud přečetl téměř čtyři roky starý rozsudek. Dokonce jsou tam i stejné tiskové chyby,“ dodal Dvořák.

Alexej Navalnyj
Zdroj: REUTERS
Autor: Maxim Shemetov

Ruský právník, bloger a politik je v Kirově souzen za údajné zpronevěry opakovaně. První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný.

Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud nařídil nový proces. 

Žalobce nyní žádal pro Navalného znovu pětiletý podmíněný trest - i podmínka by ho ale připravila o možnost postavit se v příštích prezidentských volbách současnému šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, jehož opakovaně kritizuje. Sám Putin ještě kandidaturu neoznámil, všeobecně se ale očekává, že tak brzy učiní.

Navalnyj vinu opakovaně odmítl. Podle něj jde o pokus Moskvy, jak mu znemožnit politickou kariéru. Opoziční lídr často poukazuje na korupční chování osob z blízkosti šéfa Kremlu a velkých státních firem.

Navalnyj ukázal v souvislosti s vraždou Němcova na Putina
Profil

Alexej Navalnyj

Navalnyj se narodil v roce 1976. Vystudoval práva v Moskvě. Má ženu a dvě děti. Jeho politická kariéra nabrala na obrátkách poté, co v roce 2008 začal psát blog o korupci a dalších údajných nekalých praktikách v některých velkých státem kontrolovaných ruských podnicích.

Prostřednictvím blogu na webových stránkách LiveJournal pravidelně útočí na Putina a jeho spojence.

Jednou z jeho taktik bylo stát se menšinovým akcionářem velkých ropných společností, působit v bankách a na ministerstvech a klást nepříjemné otázky ohledně děr ve státních financích, připomíná BBC. Tvrdí, že to nejlepší, co by Západ mohl udělat pro spravedlnost v Rusku, je zakročit proti praní špinavých peněz.

Navalnyj se považuje za demokrata a nacionalistu. Je členem Pokrokové strany. Na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo. Pak byl ale pravomocně odsouzen.

Evropský soud pro lidská práva také nedávno rozhodl, že Rusko v letech 2012 až 2014 porušilo Navalného práva během sedminásobného zadržení za účast na demonstracích.

V pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Moskva má odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu korun) a uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 tisíc korun).