Na Everestu zemřel další horolezec. Je už jedenáctou obětí za deset dní

Na Mount Everestu zemřel v pondělí americký horolezec, za posledních deset dní se tak stal jedenáctou obětí výstupu na nejvyšší horu světa. Informovala o tom televize Sky News. V minulých dnech využilo příznivého počasí mnoho výprav, takže se pod vrcholem vytvářela fronta, jež pak zdržovala sestup těch, kteří už horu pokořili, a to u nich způsobilo krajní vyčerpání.

Video Události
video

Zástupy horolezců čekají hodiny, aby dosáhly na Mount Everestu. Riskují tak život

Poslední obětí se stal 62letý Christopher Kulish z Colorada, který výstupem na Everest chtěl završit zdolání nejvyšších hor všech kontinentů. To se mu podařilo, ale po sestupu do tábora pod vrcholem zemřel. „Zemřel při tom, co miloval,“ uvedl jeho bratr Mark.

Na vrchol se v minulých dnech snažil vystoupat  i 18letý horolezec Rizza Alee. Necelých tisíc metrů od vrcholu se musel vrátit, selhal mu kyslík. To, co viděl nahoře, jeho snem pokořit horu otřáslo. „Byla tam obrovská zácpa, tlačí se tam lidé, kteří na to nemají. Pokoušejí se vystoupit na vrchol a místo toho zahynou. Stalo se z toho něco špatného,“ uvedl Rizza Alee.

Dokumentarista a horolezec Elia Saikaly zveřejnil snímek, na kterém fronta horolezců překračuje po cestě na vrchol lano mrtvého. „Honíme se za snem a pod nohama máme duši bez života. Tímto se Everest stal? Myšlenky mi vířily a cítil jsem s každým, kdo se tu pokouší přežít a přitom pochybuje o vlastní lidskosti, morálce a cti,“ okomentoval absurditu situace Saikaly. 

Za posledních deset dní na Everestu zemřeli čtyři Indové, dva Američané včetně Kulishe, Rakušan, Nepálec, Brit a dva Irové. Tělo jednoho z irských lezců, který se zřítil poblíž vrcholu, se zatím nenašlo. Pátrání bylo podle Sky News kvůli špatnému počasí přerušeno.

Lezecká sezona, v níž je pro výstup vhodné počasí, trvá do konce května. Nepál pro ni letos vydal 381 povolení pro většinou zahraniční horolezce. Povolení stojí 11 tisíc dolarů (254 tisíc korun). S držiteli jde jeden průvodce. Letos by mohl na vrcholu nejvyšší hory světa ve výšce 8850 metrů stanout rekordní počet lezců, loni tam vystoupalo 807 lidí.