České firmy podepsaly v Pekingu dohody o letectví či těžbě

České firmy na česko-čínském hospodářském fóru v Pekingu podepsaly desítku dohod a memorand o spolupráci v oblasti letectví, těžby či potravinářství. Prezident Miloš Zeman, který je v Číně na návštěvě, při té příležitosti v projevu před podnikateli varoval před obchodními válkami či sankcemi, vyzdvihl čínský projekt nové Hedvábné stezky a hájil firmu Huawei.

Zemana do Číny doprovodila podnikatelská delegace organizovaná Hospodářskou komorou. Do země přicestovali zástupci asi šesti desítek českých firem a institucí včetně firem jako je Agrofert, ŽĎAS nebo Sev.en Energy.

Na fóru byla podepsána například výhradní licencovaná dohoda mezi Shanghai Miao Jiang Sporting Goods a Alpine Pro na výrobu a prodej kolekcí nelyžařského vybavení Alpine Pro v Číně.

Společnost Ferrit uzavřela dohodu na dodávky náhradních dílů pro důlní zařízení China National Coal Development. Stejná firma podepsala také smlouvu se Sichuan Jiahua Machinery na výrobu střešních konstrukcí pro uhelné doly.

Boj proti nepřátelům ekonomického propojování

Český prezident v projevu poukázal na prognózu nízkého ekonomického růstu v Německu, za kterou vidí brexit a obchodní války mezi USA a Evropskou unií a mezi USA a Čínou. Takovýmto a podobným nebezpečím pro obchod a ekonomiku může podle něj svět čelit například čínskou iniciativou nové Hedvábné stezky a bilaterální spoluprací Česka a Číny.

Video Prezident Zeman na návštěvě v Číně
video

Prezident Zeman na návštěvě Číny

Zdroj: ČT24

„Proto bych chtěl navrhnout, abychom společně jako přátelé a obchodní partneři bojovali proti nepřátelům ekonomického propojování a ekonomické spolupráce, proti nepřátelům otevřené společnosti a otevřeného trhu,“ řekl Zeman. Za společný zdroj všech těchto nepřátel označil lidskou závist.

Nekalá soutěž

Zastal se přitom společnosti Huawei. „Ta je zkrátka příliš úspěšná, nic víc. A přesně to vyvolává závist. Pokud někdo tuto firmu obviňuje z toho, že představuje riziko, aniž by k tomu měl seriózní důkazy, považuji to za nekalou obchodní soutěž,“ řekl Zeman.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Restriktivní opatření zvažují i další země, jiné naopak tyto obavy nesdílejí. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

V závěru loňského roku český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před technologiemi Huawei a další čínské společnosti ZTE. Podle úřadu mohou představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil. 

Video Události ČT: Čína chce vybudovat novou hedvábnou stezku
video

Události ČT: Čína chce vybudovat novou Hedvábnou stezku

Zdroj: ČT24

Nováková připomněla pasivní bilanci 

Končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v projevu před podnikateli poukázala na výrazně pasivní obchodní bilanci, kterou Česká republika s Čínou má. Zmínila 23 projektů, které mají českou i čínskou podporu a měly by prospět obchodní výměně. Zmínila například projekt Farma pro každého, jehož zástupci v pátek podepsali smlouvu s velkou solární elektrárnou.

„Na bázi nových technologií jsou vyráběny čisté bioprodukty, ať ryby nebo zelenina. Protože jsou tyto projekty velmi energeticky náročné, potřebují mít velký zdroj energie, který nebude limitován,“ řekla.

Čína zaplňuje prostor po USA, míní Dlouhý

Zeman se v pátek také zúčastnil zahájení konference o projektu Nové Hedvábné stezky, na úvod summitu vystoupil s projevem čínský prezident Si Ťin-pching. Z jeho vystoupení měl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý dojem, že Čína začala ochotně zaplňovat prostor v podpoře mezinárodního volného obchodu a volného pohybu kapitálu a zboží, který opustily Spojené státy.

„Což je signál nejenom pro Českou republiku, že má význam se na Čínu orientovat,“ řekl Dlouhý novinářům. Na podnikatelském fóru se podle něj probírala řada projektů, které se týkají například ekologických a potravinářských technologií, zpracování a čištění vody. „Z čínské strany je velký zájem o energetiku, důlní byznys a podobně,“ poznamenal Dlouhý.