Odzbrojení podle Kima: KLDR se zbaví jaderných zbraní, až pomine hrozba z USA

Severní Korea se nezbaví jaderných zbraní dříve, než pomine jaderná hrozba ze strany USA. Informovala o tom severokorejská agentura KCNA. Agentura Reuters oznámení označuje za první jasné vysvětlení toho, jak si KLDR představuje denuklearizaci Korejského poloostrova.

Kim Čong-un a Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Jonathan Ernst

KLDR se na letošním setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zavázala pracovat na jaderném odzbrojení. Spojené státy jí za to nabídly bezpečnostní záruky a rušení sankcí.

V naplňování dohody se však dosud nedosáhlo pokroku, přičemž problém podle analytiků je na vině především nejasnost ohledně toho, co Pchjongjang a Washington míní termínem „denuklearizace“. V Jižní Koreji o tom nyní jedná americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun.

„USA musejí pochopit přesný význam termínu denuklearizace Korejského poloostrova a zejména si musejí prostudovat zeměpis. Když mluvíme o Korejském poloostrově, zahrnuje to území naší republiky a také celého regionu, v němž USA rozmístily své invazní síly včetně jaderných zbraní,“ stojí v prohlášení zveřejněném agenturou KCNA.

„Když mluvíme o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, znamená to odstranění všech zdrojů jaderné hrozby, nejenom ze Severu a Jihu, ale také z oblastí sousedících s poloostrovem,“ píše se dále v dokumentu. Washington ani Soul na ně zatím nereagovaly.

AP: KLDR bude po USA chtít stažení vojáků

Agentura AP dnešní oznámení ze Severní Koreje označila za šokující. Podle ní přispívá k pochybnostem o tom, zda se Kim Čong-un někdy dobrovolně vzdá jaderného arzenálu, který považuje za záruku vlastního udržení se u moci.

Prohlášení také podle AP svědčí o tom, že KLDR bude po USA požadovat stažení podstatné části z 28 a půl tisíc amerických vojáků z Jižní Koreje, což ovšem Spojené státy dlouhodobě odmítají zahrnout do jakékoli dohody o odzbrojení.

Americké nukleární zbraně byly rozmístěny na území Jižní Koreje v letech 1958 až 1991. Po jejich odvezení chrání USA své spojence Jižní Koreu a Japonsko pomocí jaderného deštníku. Při rozhovorech o denuklearizaci poloostrova KLDR v minulosti opakovaně uváděla, že by se mohla zříci svého jaderného arzenálu, pouze pokud Spojené státy stáhnou své jednotky z Jižní Koreje a protijaderný deštník odstraní.