Podezřelí v kauze Kuciak plánovali i vraždu exministra a prokurátora, píší slovenská média

Obvinění z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky zvažovali i vraždu elitního prokurátora Maroše Žilinky a exministra spravedlnosti Daniela Lipšice. Oznámila to slovenská média s odvoláním na jednoho z obviněných, který spolupracuje s vyšetřovateli. Objednavatelem byl údajně podnikatel Marian Kočner.

Žilinka měl podle tisku na starosti právě vyšetřování Kočnerových případů, kvůli kterým se podnikatel ocitl ve vazbě. Lipšic je nyní advokátem Kuciakovy rodiny.

Vraha měla podle slovenských médií obstarat další figurující v Kuciakově případu – Alena Zsuzsová. „Vraždou novináře Jána Kuciaka nechtěli skončit. Seznam potenciálních obětí Aleny Zsuzsové a Mariana Kočnera byl podle jednoho z obviněných ještě větší. Zoltán Andruskó vypověděl, že kromě prokurátora Šufliarského hovořila Zsuzsová i o likvidaci advokáta Daniela Lipšice a elitního prokurátora,“ uvedl Denník N s odvoláním na televizi Markíza.

Právě Andruskó podle médií vypovídal, že Kuciakovu vraždu si objednal Kočner. Později hovořil o záměru zlikvidovat i prvního náměstka slovenského generálního prokurátora Petera Šufliarského.

Lipšic ani Žilinka nechtěli informace o své likvidaci komentovat. Podle speciální prokuratury zveřejňování podobných informací narušuje probíhající vyšetřování.

„Byla přijata opatření, aby k takovému protiprávnímu jednání už nedocházelo a zároveň aby každá osoba, která neoprávněně zpřístupní či zveřejní informace z vyšetřování, bez ohledu na to, zda jsou pravdivé, či naopak zavádějící, nesla za takové počínání následky,“ uvedla mluvčí Jana Tökölyová.

Výpovědi všech zadržených i svědků probíhají už za přítomnosti obhájců čtyř obviněných, kteří mohou klást otázky. Únikům informací nedokáže policie zabránit, poznamenal Denník N.

Kočner loni v telefonickém rozhovoru Kuciakovi řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy. Podle Denníku N si před více než rokem najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů včetně Kuciaka. Tóth to ale později popřel.

Zsuzsová měla mít ke Kočnerovi blízko, připomíná list Sme. Měsíc před vraždou se podařilo vyfotit jejich schůzku Milanovi Žitnému. V médiích se také objevila informace, že Zsuzsová na sociální síti údajně pod falešným profilem komunikovala i s politiky a snažila se na ně získat kompromitující informace. Kontaktovat měla i Daniela Lipšice. Ten tvrdí, že mu v té době nabourali facebookový profil.