Starosta Londýna chce nové referendum o EU, vláda Mayové podle něj nemyslí na britské občany

Londýnský starosta Sadiq Khan vyzval k uspořádání nového referenda o členství Velké Británie v Unii. V článku pro The Observer kritizuje vládu premiérky Theresy Mayové za to, jakým způsobem vede jednání s EU. Hrozba, kterou brexit znamená pro životní úroveň Britů, hospodářství a zaměstnanost, je podle Khana tak velká, že voliči musejí mít právo se k této otázce vyjádřit. Mayová ale nové referendum odmítá.

Londýnský starosta Sediq Khan
Zdroj: REUTERS Autor: Jeff Overs

Británie by měla Unii opustit 29. března příštího roku; jak bude brexit ve skutečnosti vypadat, je ale velmi nejasné. „Rozvodovou“ dohodu Londýn s Bruselem zatím nevyjednal. V Británii se tak začínají čím dál častěji ozývat hlasy, ať už některých poslanců či vlivných podnikatelů a odborářských představitelů, podle nichž by měli mít ohledně brexitu konečné slovo voliči.

Khan kritizuje Mayovou za to, jakým způsobem vyjednává s Bruselem. Británii podle něj zbývají jen dvě možnosti: „špatná dohoda“, nebo „žádná dohoda“. Debata se podle něj stočila na politické ambice exministra zahraničí Borise Johnsona, namísto toho, co je dobré pro Brity.

Vyjednávaci taktika Londýna? Podle Khana jeden velký chaos

Khan přitom zdůraznil, že přestože hlasoval pro setrvání v EU, přijal rozhodnutí britského lidu a neočekával volání po dalším referendu, chaos ve vyjednávání s Bruselem ho ale znepokojil. „Nevěřím, že Tereza Mayová má mandát takto gamblovat s britskou ekonomikou a životy lidí,“ konstatoval starosta Londýna.

Khan je vysoce postaveným členem britské opoziční Labouristické strany. To podle Reuters vyvíjí další tlak na vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, aby se za myšlenku druhého referenda rovněž postavil.

Podle nedávného průzkumu institutu NatCen, o kterém informovala agentura Bloomberg, by v případném druhém referendu 59 procent Britů hlasovalo proti odchodu Británie z EU. Důvodem jsou rostoucí obavy někdejších zastánců brexitu, že v jeho důsledku dojde k poškození britského hospodářství.