Obvinění vznesená proti Butinové jsou smyšlená, řekl Lavrov v telefonátu s Pompeem. Požaduje její propuštění

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonátu se svým americkým protějškem Mikem Pompeem intervenoval za okamžité propuštění Rusky Mariji Butinové, oznámila to ruská agentura TASS. Butinová je v USA ve vazbě pro podezření z nezákonného lobbingu pro Rusko. Podle ruského ministra jsou ale obvinění vznesená proti mladé Rusce vymyšlená.

Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters Autor: Sergei Karpukhin

Devětadvacetiletá Butinová byla zadržena minulou neděli ve Washingtonu. Čelí obvinění, že v USA politicky působí ve prospěch cizí vlády, aniž to oznámila americkým úřadům. Hrozí jí až desetiletý trest vězení.

Američtí vyšetřovatelé mají zároveň podezření, že udržuje kontakty s ruskou rozvědkou. Podle televize NBC k projednávání kauzy ministerstvo spravedlnosti USA přizvalo prokurátorku Deborah Curtisovou, specialistku na kontrašpionáž. Butinová údajně ve Spojených státech působila z pověření náměstka guvernérky ruské centrální banky Alexandra Toršina, který má blízko ke Kremlu.

Butinová byla před pěti lety v Praze

Butinová, která je stejně jako Toršin zanícenou propagátorkou střelných zbraní, podle serveru Aktuálně.cz před pěti lety také navštívila Prahu. Zúčastnila se valné hromady občanského sdružení Lex, které v Česku hájí práva držitelů zbraní.

Lavrov podle TASS hovořil s Pompeem o perspektivách normalizace rusko-amerických vztahů. Při této příležitosti prohlásil, že obvinění vznesená proti Butinové jsou smyšlená, a žádal, aby ji americké úřady co nejdříve propustily. Jednání americké justice je pro Moskvu nepřijatelné, řekl.

Ruský ministr s Pompeem hovořil rovněž o řešení syrské krize a o denuklearizaci Severní Koreje, uvedla ruská agentura bez dalších podrobností. Dodala, že jejich rozhovor navazoval na rusko-americký summit z počátku týdne.