Nadávky a výlohy potřísněné krví. Francouzští řezníci požadují ochranu před radikálními vegany

Francouzští řezníci požádali vládu o policejní ochranu před radikálními ochránci zvířat. V dopise zaslaném ministru vnitra tvrdí, že jejich bezpečnost je ohrožena a že se vegani snaží prosadit v zemi bezmasý životný styl. Francouzská federace řezníků, která sdružuje 18 tisíc osob, uvedla, že jejich obchody bývají často postříkány falešnou krví a posprejovány nejrůznějšími nápisy, píše britský Guardian.

Řeznictví
Zdroj: ČTK/PA Autor: Ben Birchall

Bezpečnost řezníků prý ohrožuje narůstající mediální podpora veganství. „Spoléháme na vás a na podporu celé vlády… aby co nejdříve skončily veškeré fyzické, verbální i morální útoky,“ uvedla federace.

V severofrancouzském regionu Hauts-de-France bylo jen v dubnu napadeno vandaly a potřísněno falešnou krví sedm řeznictví. Další podobné incidenty byly hlášeny z jihu země. Nejmenovaný řezník a rybář ze severu Francie nalezl svůj obchod s rozbitou výlohou a nápisem Stop speciesismu, což je druhová nadřazenost a jde o termín používaný zejména ochránci zvířat.

Šéf federace řezníků Jean-François Guihard se nechal slyšet, že nežádá o policejní přítomnost před každým řeznictvím. Stát ale podle něj musí monitorovat „extremistické“ veganské skupiny, jak aktivisty nazval.

Na dotaz, zda mu vadí všichni vegani, listu Le Parisien řekl: „Vůbec ne. Jestliže odmítají jíst maso, je to jejich volba. Jen chci, aby lidé respektovali naši práci a naše zákazníky, což znamená většinu Francouzů. Vegani jsou jen nepatrnou menšinou.“

Veganská kampaň v indické Kalkatě
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Paul Saikat

Mléko je vražda

Terčem útoků ochránců zvířat se nicméně nestávají jen řezníci, v minulosti aktivisté v Lyonu například zaútočili i na obchodníka se sýrem. Jeho obchod postříkali nápisem Mléko je vražda.

„Veškeré násilí odsuzujeme,“ uvedl Sébastien Arsac z organizace ochránců zvířat L214, který upozornil, že prodeje masa klesají. Živobytí řezníků ale podle něj neohrožuje pět procent vegetariánů, kteří v zemi žijí, ale padesát procent lidí, kteří zvažují, že maso radikálně omezí.