Trump hledá, kdo zaplatí jeho „velkou krásnou zeď“. Po Mexiku a Kongresu se obrací na armádu

Americký prezident Donald Trump přišel s novým plánem na financování protimigrační zdi na hranici s Mexikem. Po neúspěšné snaze přimět k jejímu zaplacení Mexiko či získat peníze v rámci vládního rozpočtu se hodlá obrátit na armádu. Informoval o tom deník The Washington Post (WP) s odvoláním na tři nejmenované zdroje.

Armáda by měla podle prezidenta zeď zaplatit proto, že jde o záležitost „národní bezpečnosti“. Podle WP o tom Trump minulý týden hovořil s několika republikánskými zákonodárci včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. U republikánských kongresmanů vyvolal Trumpův návrh rozpačité reakce, uvedl deník.

Demokraté se k prezidentově plánu staví vyloženě odmítavě. „Bylo by to nehorázné mrhání armádními financemi, které by dlouhá léta řešily soudy. Ministr (obrany James) Mattis by se tím neměl rozptylovat a měl by ty peníze použít pro naše vojáky, a ne podporovat politické fantazie prezidenta,“ sdělil WP šéf senátních demokratů Chuck Schumer.

Vybudování 3200 kilometrů dlouhé bariéry na hranici s Mexikem bylo jedním z Trumpových předvolebních slibů. Exekutivní příkaz ke stavbě „velké krásné zdi“ vydal krátce po převzetí úřadu. Ambiciózní plán, který se setkal s odporem ze strany Mexika, ale ztroskotává právě na otázce financí. 

Peníze na zeď nedalo Mexiko ani Kongres

Prezident dříve řekl, že stavbu zdi přímo nebo nepřímo zaplatí Mexiko, které má v obchodu s USA „absurdní přebytek 71 miliard dolarů“. Navíc je podle něj zodpovědné za příval přistěhovalců bez potřebných dokladů přes svou severní hranici.

Mexická vláda představy Bílého domu o platbě za hraniční zeď odmítá dlouhodobě. Vztahy mezi zeměmi se kvůli tomu vyostřily. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto dokonce loni v lednu na základě sporu zrušil návštěvu USA

Šéf Bílého domu se poté pokoušel přesvědčit Kongres k uvolnění potřebné částky více než dvacet miliard dolarů v rámci rozpočtu, ve vládních výdajích však zákonodárci schválili jen 1,57 miliardy dolarů.

Demokraté za souhlas se štědřejším financováním zdi požadovali vyřešit zákonem ochranu přistěhovalců bez dokladů, kteří do USA přišli jako děti. Na tom se však politici obou stran neshodli.

Stavbou zdi chce Trump zabránit ilegálnímu pronikání migrantů a pašování drog. Připustil, že některé části budou průhledné a v chráněných přírodních rezervacích zeď nebude, s čímž se podle něj „nikdy ani nepočítalo“. Se zkušební fází stavby prvních dílů bariéry začala vláda USA loni v září.