Kosovo vyřešilo zpomalování hodin v Evropě. Kvůli přiškrcení proudu ze Srbska ale jen dočasně

Kosovo dočasně vyřešilo energetický problém, který v Evropě způsobil zpomalení radiobudíků či hodin v mikrovlnných troubách. S odvoláním na nejmenovaného kosovského činitele o tom informovala agentura Reuters. Podle evropského sdružení provozovatelů sítí se ale komplikace mohou objevit znovu, pokud se definitivně neurovná spor Kosova se Srbskem o přenosovou soustavu.

„Již jsme vrátili 20 procent chybějící energie,“ řekl vysoce postavený činitel z oblasti energetiky. Dodal, že vláda vyčlenila milion eur na nákup elektřiny, aby schodek kompenzovala a vyhnula se podobným problémům v budoucnu.

„K zabránění opakování se musí vyřešit několik právních energetických otázek mezi Kosovem a Srbskem. Diskuse probíhají a účastníme se jich po technické stránce, ale podílí se samozřejmě i Evropská komise,“ prohlásila mluvčí Entso-e. Tato asociace provozovatelů sítí ze tří desítek zemí Evropy zahrnuje i Česko.

Problém měly radiobudíky a mikrovlnky

Podle informace Entso-e z minulého týdne v propojené kontinentální evropské síti nastal nedostatek energie. Důvodem podle ní byla souhra dvou okolností. Kosovo si bralo více elektřiny, než vyrobilo a Srbsko od poloviny ledna do 7. března rozdíl nedorovnávalo, ačkoli má povinnost zajistit plynulou dodávku do sítě, když Kosovo nestačí vyrábět dostatek elektřiny.

Spor správců rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu zapříčinil mírné kolísání frekvence elektřiny v celoevropské síti. To mělo za následek, že se od poloviny ledna až o šest minut zpožďovaly některé měřiče času, které se frekvencí řídí a odchylky je mohou destabilizovat. Šlo například o radiobudíky, hodiny na troubách či mikrovlnných troubách nebo na topeních. Postiženo bylo 25 zemí Evropy včetně Česka.